Canon opracował kropki kwantowe, które nie wymagają pierwiastków ziem rzadkich. Chiny mają problem

Canon opracował kropki kwantowe, które nie wymagają pierwiastków ziem rzadkich. Chiny mają problem

Kropki kwantowe są jednym z najbardziej obiecujących osiągnięć w dziedzinie technologii wyświetlania, ponieważ umożliwiają wyświetlanie żywych kolorów bez konieczności podświetlania źródłem światła. Te półprzewodnikowe materiały uwalniają energię w postaci światła, wykazując różne kolory w zależności od ich rozmiaru. Tradycyjnie kropki kwantowe sąjednak wytwarzane z metali ziem rzadkich, co chce zmienić Canon.

Canon ogłosił, że opracował nowe kropki kwantowe do paneli OLED, które nie wymagają użycia rzadkich pierwiastków. Japońska firma stworzyła kropki kwantowe o średnicy zaledwie jednego nanometra, wykorzystując ołów zamiast metali ziem rzadkich lub związków, takich jak fosforek indu, które są powszechnie stosowane przez inne firmy w produkcji wyświetlaczy OLED. W porównaniu do metali ziem rzadkich, ołów jest bardziej dostępny i można go łatwo pozyskać choćby poprzez recykling surowców. Jednak związki ołowiu zwykle są mniej trwałe niż te wykonane z indu. Dzięki swojemu doświadczeniu w dziedzinie tworzenia mieszek tonerowych i atramentów do urządzeń biurowych, firma Canon znalazła sposób na opracowanie mieszanki na bazie ołowiu, która zapewnia taką samą trwałość jak te wykonane z indu.

Odejście od indu i wykorzystywanie ołowiu do produkcji kropek kwantowych nie tylko znacznie obniży cenę, ale także zmniejszy zależność od Chin, które dostarczając 59% światowej produkcji indu.

Ołów, w porównaniu z pierwiastkami ziem rzadkich, jest łatwiejszy do pozyskania poprzez recykling surowca, jednak jednocześnie jego związki są mniej trwałe od tych wykonanych z indu. Canon twierdzi jednak, że udało się znaleźć sposób na stworzenie mieszanki opartej na ołowiu, która zapewnia taką samą trwałość jak mieszanki zawierające indu.  Ołów łatwo odzyskać i kosztuje znacznie mniej niż metale ziem rzadkich. Technologia Canona może być znacznie tańsza niż dotychczasowe kropki kwantowe stosowane przez Samsunga w wyświetlaczach OLED.

Według niemieckiej firmy badawczej Statista, w 2022 roku Chiny dostarczyły 59 procent (530 ton) światowej produkcji indu, dyktując warunki i wpływając na globalną geopolitykę. Wykorzystanie technologii kropek kwantowych opracowanej w Japonii może znacznie zmniejszyć zależność od chińskich złóż pierwiastków ziem rzadkich i kontynuowania umniejszania znaczenia Chin w branży technologicznej.

Przewiduje się, że rynek kropek kwantowych odnotuje wykładniczy wzrost, a Global Information prognozuje wartość rynku na poziomie 21,1 mld USD do 2027 r., co stanowi 4,1-krotny wzrost w porównaniu z 2021 r. Ponadto Omdia przewiduje znaczny wzrost liczby telewizorów wyposażonych w kropki kwantowe, szacując, że do 2025 roku przekroczy 22 miliony sztuk, co stanowi około 8% całego rynku telewizyjnego.

Wprowadzenie niezawierających rzadkich metali materiałów kropek kwantowych firmy Canon jest bardzo obiecujące, jeśli chodzi o przekształcenie rynku wysokiej klasy telewizorów i uczynienie zaawansowanych technologii wyświetlania bardziej dostępnymi dla konsumentów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Canon opracował kropki kwantowe, które nie wymagają pierwiastków ziem rzadkich. Chiny mają problem

 0