Ceny dysków SSD o pojemności 1 TB spadły w ostatnim roku nawet o połowę

Ceny dysków SSD o pojemności 1 TB spadły w ostatnim roku nawet o połowę

Spadki cen dysków SSD trwają praktycznie już od przeszło roku i regularnie donosimy o kolejnych obniżkach, spowodowanych coraz tańszymi pamięciami flash NAND. Warto jednak uzmysłowić sobie z jak dużymi spadkami mamy do czynienia, ponieważ jeśli porównany obecne ceny z tymi sprzed roku, to różnica jest ogromna. Digitimes postanowiło bliżej przyjrzeć się sprawie i jak zauważyło, o ile jeszcze na początku 2018 roku za dysk SSD o pojemności 1 TB do gamingowych zastosowań zapłacić trzeba było przynajmniej 324 USD, tak obecnie ich ceny spadły o przeszło 50%, co z kolei powinno sprawić, że gamingowe nośniki o pojemności 512 GB i 1 TB staną się powszechnym wyborem. Tylko na początku zeszłego roku ceny NAND flash zaliczyły spadek o 20%, a w przeciągu ostatnich 12 miesięcy tego typu pamięci regularnie notowały obniżki, ale trend ten utrzymał się także na początku tego roku, gdzie w pierwszym kwartale spodziewany jest 15% spadek cen. To wszystko sprawia, że producenci rezygnują z nieopłacalnych nośników o pojemności ok. 120 GB i koncentrują się na modelach o większej pojemności, które są coraz tańsze.

Ceny dysków SSD o pojemności 1 TB spadły w ostatnim roku o przeszło 50%, a początek bieżącego roku przynieść ma kolejne obniżki.

ceny ssd

Źródło: Skąpiec

Na szczęście ta globalna sytuacja ma także odzwierciedlenie w naszym kraju, gdzie również zauważyć można ogromne spadki cen. Wystarczy tylko porównać, ile trzeba było zapłacić za popularne modele przed rokiem, by przekonać się, jak duże obniżki je dotknęły. I tak, za 1 TB model Crucial MX500, czyli jeden z popularniejszych i bardziej polecanych dysków SSD bazujących na interfejsie SATA, obecnie zapłacimy ok. 585 zł, natomiast rok temu jego cena wynosiła jeszcze przeszło 1000 zł. Podobnie sytuacja ma się z nośnikami PCIe, gdzie 1 TB model Samsung 970 EVO kupimy już za ok. 1050 zł, a pod koniec maja 2018, kiedy wchodził on od sprzedaży, sklepy życzyły sobie za niego blisko 1700 zł. Bardzo podobną tendencję widać praktycznie po wszystkich dyskach SSD, nie tylko tych o najwyższej pojemności, choć tu obniżki wydają się być najbardziej spektakularne. Co więcej, analitycy prognozują, że za sprawą niskiego popytu w tym segmencie rynku, w najbliższym czasie ceny będą jeszcze spadać.

Źródła związana z branżą podkreślają także wyraźne (choć nie tak spektakularne) spadki cen na rynku pamięci DRAM. Obecnie ceny mainstreamowych modułów o pojemności 8 GB zaczynają się od 60 USD, natomiast 4 GB wersje kupić można już od 30 USD. Tu również przewiduje się kolejne obniżki w pierwszym kwartale tego roku, ponieważ producenci modułów DRAM znajdują się obecnie pod presją i muszą upłynnić nadwyżki magazynowe. Te wynikać mają ze słabszego popytu pod koniec zeszłego roku, związanego z niedoborami procesorów Intela na rynku. Ta sytuacja z kolei popchnęła wieku konsumentów w kierunku platformy AMD, które zwiększyło swoje udziały w gamingowym segmencie do 17% i spowodowało wzrost sprzedaży modułów DDR4 3200 MHz (i wolniejszych), jednocześnie osłabiając zainteresowanie pamięciami pracującymi z prędkościami 3600-4000 MHz.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny dysków SSD o pojemności 1 TB spadły w ostatnim roku nawet o połowę

 0