Ceny grafik znów spadają. Radeony średnio 14%, a GeForce'y 9% poniżej SCD

Ceny grafik znów spadają. Radeony średnio 14%, a GeForce'y 9% poniżej SCD

Chociaż na całym świecie mierzymy się obecnie z szalejącą inflacją, to na rynku kart graficznych od początku roku mamy do czynienia z odwrotnym zjawiskiem, czyli deflacją, więc gracze mają powody do zadowolenia. 

Portal 3DCenter opublikował najnowszy raport odnośnie cen kart graficznych i choć ten obejmuje niemieckojęzyczne rynki (Niemcy i Austrię), to jednak w dużej mierze przekłada się także na to, co widzimy w innych krajach, choć w Polsce problemem jest słaba kondycja złotówki. I tak, w ciągu ostatnich kilku tygodni ceny GPU wróciły do ​​sugerowanych cen producenta (SCD), a w wielu przypadkach nawet spadły poniżej tych poziomów. Sytuacja na rynku kart graficznych do komputerów stacjonarnych zmieniła się drastycznie z powodu krachu kryptowalut i dużych zapasów GPU obecnej generacji, które na 2-3 miesiące przed pojawieniem się następnej generacji nie wydają się już tak atrakcyjne dla konsumentów.

Cena modeli z serii Radeon RX 6000 jest teraz o 14% niższa niż SCD, podczas gdy ceny kart GeForce RTX 30 wynoszą średnio 9% poniżej SCD.

3DCenter podaje, że cena modeli z serii Radeon RX 6000 jest teraz o 14% niższa niż SCD, podczas gdy ceny kart GeForce RTX 30 wynoszą średnio 9% poniżej SCD. To najniższy poziom, jaki odnotowano od premiery tych grafik. 

W wielu przypadkach na średnią cenę wpływają mocno przecenione modele z wyższej półki. To wyraźny znak, które karty zostaną wymienione najwcześniej. Największe spadki cen widać bowiem w przypadku Radeonów RX 6950XT i GeForce'ów RTX 3090 Ti, które debiutowały zaledwie kilka miesięcy temu.

W przypadku wielu modeli GeForce RTX 30 ze średniej i niższej półki, takich jak seria GeForce RTX 3060 i RTX 3050, nadal musimy jednak płacić powyżej ich SCD. Można się domyślać, że dzieje się tak dlatego, że te karty nie zostaną zaktualizowane przynajmniej do stycznia. Obecny plan dla serii RTX 40 obejmuje tylko wysokiej klasy GPU, dlatego producenci nie muszą pozbywać się szybko ich zapasów magazynowych. 

Referencyjny wariant karty AMD Radeon RX 6950 XT można teraz znaleźć za „jedyne” 999 EUR, co po przeliczeniu wynosi około 4742 zł, czyli cenie znacznie niższej niż obserwowaliśmy kilka miesięcy temu. 

Co ciekawe, to ostatnia aktualizacja 3DCenter dotycząca cen GPU RX 6000/RTX 30. Celem tych raportów było pokazanie inflacji cen GPU w stosunku do sugerowanej ceny detalicznej, co w obecnej sytuacji jest nieaktualne. Miejmy nadzieję, że takie raporty nie będą potrzebne w przypadku kart graficznych nowej generacji.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny grafik znów spadają. Radeony średnio 14%, a GeForce'y 9% poniżej SCD

 0