Ceny iPhone`ów mogą wzrosnąć o 20%. Apple przeniesie produkcję do USA?

Ceny iPhone`ów mogą wzrosnąć o 20%. Apple przeniesie produkcję do USA?

iPhone'y są jednymi z najdroższych smartfonów dostępnych na rynku, nie tylko polskim, ale i zagranicznym, dlatego tak wiele osób traktuje je jako wyznacznik luksusu. Niestety jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy analityków, wartości tych urządzeń mogą w przyszłości jeszcze powędrować do góry. Wszystko za sprawą wojennej ścieżki, na którą wkroczyli Apple i prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump chce bowiem, aby produkcja popularnych urządzeń przeniosła się na teren USA, a swoje stanowisko dość jasno wyraził na Twitterze. Sytuacja na pozór jest prosta, bo jeżeli amerykańska korporacja nie spełni życzenia głowy państwa, wówczas może dotknąć ją cło nałożone przez Amerykanów na podzespoły importowane z Chin, co poskutkuje następnie wzrostem cen samych smartfonów i uderzy bezpośrednio w portfele konsumentów. W przededniu ujawnienia kolejnych iPhone'ów nie jest to dobra wiadomość.

Według analityków ceny iPhone'ów już wkrótce mogą wzrosnąć nawet o 20%.

Ceny iPhone`ów mogą wzrosnąć o 20%. Apple przeniesie produkcję do USA?

Według Trumpa powrót produkcji do Stanów oznaczałby brak jakichkolwiek podwyżek, jednak eksperci zauważają, że nawet w przypadku takiego rozwoju zdarzeń oraz przeniesienia przykładowo 10% produkcji iPhone'a, średnia cena sprzedaży wzrośnie o 8%. A jeśli Apple przeniesie aż 50% lub 100% produkcji tego urządzenia do USA, jego wartość wzrośnie o odpowiednio 14% i 20%, ponieważ wówczas należy zrekompensować zwiększone koszty pracy. Analityk Wamsi Mohan zwrócił tu uwagę na fakt, iż zarobki amerykańskiego pracownika są 2,6% większe niż jego chińskiego kolegi po fachu. Sytuacja nie jest więc wcale taka oczywista i trudno przewidzieć, co zrobi z tym Apple - może docelowo przenieść część produkcji urządzeń do USA, by załagodzić spór z Trumpem, ale w dłuższej perspektywie przedstawiony pomysł nie przyniesie dla klientów nic dobrego.

Mówiąc wprost, niezależnie od wybranego przez koncern wariantu, musimy pogodzić się z faktem nieuniknionej podwyżki cen iPhone'ów, które dla wielu użytkowników już są zbyt drogim rozwiązaniem, szczególnie na tle smartfonów wyposażonych w Androida. Pewnych wskazówek możemy spodziewać się już jutro, podczas konferencji Apple, na której firma planuje prezentację aż trzech telefonów - iPhone Xs, iPhone Xs Max Plus oraz iPhone 9 (kilka dni temu zauważono je na stronie rumuńskiego sklepu internetowego). Niestety podobnie jak ceny, wielką tajemnicą pozostaje też specyfikacja tych smartfonów, ale nie musimy czekać już zbyt długo, aby wszystko stało się jasne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny iPhone`ów mogą wzrosnąć o 20%. Apple przeniesie produkcję do USA?

 0