Ceny kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 30 i  AMD Radeon RX 6000 znów idą w górę

Ceny kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 30 i  AMD Radeon RX 6000 znów idą w górę

3DCenter regularnie dostarcza nam analizy segmentu kart graficznych i choć dotyczą one niemieckiego i austriackiego rynku, to jednak raporty przedstawiają przeważnie globalne trendy (albo przynajmniej europejskie).

Niestety dane przedstawione przez 3DCenter nie wyglądają dobrze, ponieważ sugerują, że ceny kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 30 i AMD Radeon RX 6000 znów idą w górę. Po stosunkowo powolnym wzroście cen grafik Radeon od początku lipca, te obecne wzrosły ze 153 do 174% w porównaniu do oficjalnej sugerowanej ceny detalicznej. Karty NVIDII z kolei odnotowały znaczną obniżkę cen na początku sierpnia, ale od tego czasu ponownie ich ceny wzrosły o prawie taką samą wartość (od 159 do 170% sugerowanej ceny detalicznej).

Dane przedstawione przez 3DCenter nie wyglądają dobrze, ponieważ sugerują, że ceny kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 30 i AMD Radeon RX 6000 znów idą w górę.

Ceny kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 30 i  AMD Radeon RX 6000 znów idą w górę

3DCenter dodało do wykresu linię trendu dostępności, która pokazuje, że ta mocno koreluje z ceną. Tam, gdzie jest mniejsza podaż, zawsze jest wyższa cena - podstawowa zasada ekonomii. Dostępność wyraźnie spadła od ostatniego raportu (29 sierpnia), ale nie w ogromnym stopniu, jednak w tej chwili wykresy zdają się kreślić pesymistyczną perspektywę.

Podwyżki cen wpłynęły nawet na najtańsze karty AMD RDNA2, czyli Radeony RX 6600XT, które miały być tańszym rozwiązaniem dla graczy szukających nowoczesnych GPU. Ceny karty zbliżają się obecnie do 600 EUR, kiedy oficjalna sugerowana cena detaliczna to 369 EUR.

Istotnym wydarzeniem na rynku kart graficznych we wrześniu 2021 roku jest koniec starań o utrzymanie Radeona RX 6600 XT blisko 500 euro – karta obecnie zbliża się do 600 euro i może szybko przebić tę kwotę, jeśli dostępność będzie nadal tak słaba. Oznacza to, że nawet Radeon RX 6600 XT z i tak już wysoką ceną katalogową, ma teraz również zawyżoną cenę o co najmniej +45% - pisze 3DCenter.

Oczekuje się, że AMD nadal szykuje się do wypuszczenia na rynek modelu Radeon RX 6600 bez XT, podczas gdy NVIDIA nie wspomina już swoim partnerom o desktopowej serii RTX 3050. Z jakiegoś powodu firma nie chce wprowadzić na rynek znacznie tańszych kart, które nie byłyby rozchwytywane przez górników. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 30 i  AMD Radeon RX 6000 znów idą w górę

 0