Relikt lat 90. powraca. Ceny usług idą w górę, więc konsumenci znaleźli obejście

Relikt lat 90. powraca. Ceny usług idą w górę, więc konsumenci znaleźli obejście

Norweski rząd opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez Ipsos, które rzuca światło na postawy społeczne wobec piractwa internetowego. Badanie, obejmujące 1 411 respondentów w wieku 15 lat i więcej, ujawnia, że nielegalny streaming i pobieranie treści cieszy się szeroką akceptacją, szczególnie wśród młodszych grup wiekowych.

Piractwo jako sposób na oszczędność

Wyniki badania pokazują, że 32% respondentów uważa piractwo za akceptowalne, jeśli pomaga ono zaoszczędzić pieniądze. Wśród osób poniżej 30. roku życia odsetek ten rośnie do 50%. Jeszcze wyższy poziom akceptacji odnotowano w pytaniu o piractwo w kontekście wysokich kosztów legalnych usług streamingowych.

Wyniki badania pokazują, że 32% respondentów uważa piractwo za akceptowalne, jeśli pomaga ono zaoszczędzić pieniądze.

Pomimo wysokich kosztów usług streamingowych, większość Norwegów deklaruje korzystanie z legalnych źródeł. 61% badanych zapłaciło za usługi streamingowe w ciągu ostatniego roku, w tym 64% osób poniżej 30. roku życia.

Jednak mnogość platform i konieczność subskrybowania kilku z nich, aby mieć dostęp do różnych treści, stanowi wyzwanie. W efekcie niektórzy decydują się na pirackie alternatywy, by uniknąć nadmiernych wydatków.

piractwo

Piractwo a konsekwencje

Jednym ze sposobów walki z piractwem jest podkreślanie jego negatywnych konsekwencji, takich jak straty dla przemysłu rozrywkowego, ryzyko złośliwego oprogramowania i powiązania pirackich serwisów z przestępczością zorganizowaną.

Mimo że około dwóch trzecich respondentów rozważało te potencjalne skutki, tylko 47% zgadza się z tezą, że piractwo wspiera przestępczość zorganizowaną. Starsi Norwegowie częściej akceptują to powiązanie, ale aż 24% respondentów przyznaje, że nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat.

Dlaczego piraci nie rezygnują i co można zmienić?

Zagrożenia, takie jak złośliwe oprogramowanie czy przestępczość zorganizowana, nie są znaczącymi czynnikami odstraszającymi. Wśród osób, które świadomie korzystały z pirackich źródeł w ciągu ostatniego roku tylko 7% wskazało, że świadomość powiązań z przestępczością mogłaby ich powstrzymać, a jedynie 18% uważa, że ryzyko złośliwego oprogramowania lub oszustwa mogłyby ich zniechęcić.

Badanie sugeruje, że zmiana cen legalnych usług streamingowych mogłaby znacząco ograniczyć piractwo. Wśród norweskich „piratów” najczęściej wskazywanymi powodami do rezygnacji z pirackich treści były bardziej przystępne ceny usług legalnych (41%) i większa różnorodność treści dostępnych w ramach jednej subskrypcji (35%).

Jak pokazują wyniki tej ankiety, piractwo nawet w tak bogatych krajach jak Norwegia wciąż ma się dobrze i pozostaje realnym problemem, szczególnie wśród młodszych pokoleń, które często tłumaczą swoje działania wysokimi kosztami legalnych treści. Nie spodziewamy się jednak, że właściciele platform streamingowych wyciągną wnioski z tego badania i obniżą ceny swoich usług. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Relikt lat 90. powraca. Ceny usług idą w górę, więc konsumenci znaleźli obejście

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł