Ceny pamięci DRAM spadają również w trzecim kwartale 2019 roku

Ceny pamięci DRAM spadają również w trzecim kwartale 2019 roku

Przez ostatnie lata ceny nie tylko kart graficznych, ale również pamięci DRAM, pozostawały na dość wysokim poziomie, co uniemożliwiało wielu osobom skuteczną wymianę podzespołów komputera na nowsze lub kupno zupełnie nowego zestawu. O ile w pierwszym przypadku wartości układów GPU po zakończeniu kryptowalutowego szaleństwa się normują, to koszt zakupu kości DRAM wciąż nie zadowala wszystkich konsumentów. Firma analityczna DRAMeXchange przewiduje jednak, iż w drugim kwartale 2019 roku ceny pamięci spadną o 15-20%, a w następnym okresie o następne 10%. Będziemy mieć tym samym do czynienia z trwającą od mniej więcej pierwszego kwartału aktualnego roku tendencją zniżkową - przypomnijmy, że wówczas odnotowano spadek wynoszący 20%.

Według DRAMeXchange obniżki pamięci DRAM nie ominą nas również w trzecim kwartale 2019 roku. Niestety w przyszłości pozytywny trend powinien zostać zastopowany.

Ceny pamięci DRAM stanieją również w trzecim kwartale 2019 roku

Powodem takiego obrotu sprawy są według branżowych ekspertów zalegające w magazynach z powodu małego popytu pamięci DRAM. Mało tego, nadpodaż ma być tak duża, że spokojnie wystarczyłaby na zagwarantowanie dostaw przez minimum 6 najbliższych tygodni. Niestety obniżki nie potrwają wiecznie, zaś analitycy oczekują, że ich przyhamowanie nastąpi mniej więcej w drugiej połowie bieżącego roku, kiedy zwiększy się zapotrzebowanie na nowe kości dla komputerów serwerowych oraz desktopowych. Polepszenie cen nie ominie również segmentu pamięci dla urządzeń mobilnych. Chociaż tutaj nie będą one tak znaczące jak w przypadku zwykłych układów, ponieważ wspomniane pamięci nie podrożały tak jak reszta modułów.

Czy przytoczone prognozy rzeczywiście znajdą swe pokrycie w rzeczywistości, wliczając w to zastopowanie dalszego spadku w kolejnych miesiącach 2019 roku, dowiemy się w przyszłości. Bez wątpienia jednak mamy do czynienia z największymi spadkami od czwartego kwartału 2018 roku, co powinno ucieszyć sporą grupę osób. Jeśli więc rozważacie kupno nowych modułów DRAM, to chyba nie będzie lepszego okresu niż najbliższe miesiące. Wpływ na dalszą potencjalnie korzystną dla nas sytuację, jeśli chodzi o DDR4, może mieć także premiera nowych modułów DDR5 od Samsunga oraz SK Hynix, która powinna nastąpić jeszcze w tym roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny pamięci DRAM spadają również w trzecim kwartale 2019 roku

 0