Ceny pamięci RAM mogą wzrosnąć nawet o 28% jeszcze przed wakacjami

Ceny pamięci RAM mogą wzrosnąć nawet o 28% jeszcze przed wakacjami

Na rynku podzespołów komputerowych obserwujemy ogromne wzrosty cen, które jak dotąd najbardziej odczuwalne są w sektorze kart graficznych, jednak pozostałe komponenty również drożeją. Ostatnio pisaliśmy o wzroście cen dysków HDD i SDD w Chinach spowodowanych kryptowalutą Chia, a teraz kolejne doniesienia mówią o podwyżkach pamięci RAM. Ceny Ram'u już wzrosły o 10% w porównaniu z początkiem roku i według prognoz, sytuacja będzie się tylko pogarszać. Niestety wszystko wskazuje, że osoby planujące w tym roku złożyć nowy komputer do gier, powinny jeszcze raz przemyśleć swoje plany. Niedobory podzespołów są dotkliwe, a teraz do coraz większego stosu niepokojących informacji swoją cegiełkę dokłada Trendforce, przewidując, że DRAM stanie się jeszcze droższy w miarę wyczerpywania się dostaw.

Ceny pamięci mają rosnąć wraz z wyczerpywaniem się zapasów. Podwyżki mogą sięgnąć nawet 28% jeszcze przed lipcem.

Trendforce twierdzi, że ceny pamięci DRAM rosną we wszystkich sektorach i podniosą się nawet od 18% do 23% w drugim kwartale, i to niezależnie od tego, czy będzie to pamięć serwerowa, VRAM dla wydajnej lub budżetowej karty graficznej, czy też DDR3, albo DDR4 RAM. Podwyżki mają być widoczne we wszystkich rodzajach pamięci RAM. W szczególności w przypadku pamięci PC analitycy spodziewają się wzrostu nawet o 28%, a nie mniej niż 23% porównując kwartał do kwartału. W podobnym tonie wypowiadał się niedawno dyrektor Microna, który ostrzegał o możliwości znacznych podwyżek cen pamięci.

Ten wzrost cen jest wynikiem bezprecedensowego popytu, a producenci komputerów PC zwiększają produkcję, co ma związek z wszechobecną z powodu pandemii pracą zdalną - szczególnie wysoki popyt jest na laptopy, w przypadku których według raportu producenci zwiększą produkcję o 7,9% kwartał do kwartału w 2021 roku. Jeśli zapasy się wyczerpią, to RAM podzieli los GPU, ponieważ gromadzenie odpowiedniego poziomu magazynowego trwa lata. Analitycy sugerują, że sytuacja może nawet wpłynąć na dostępność DDR5 po premierze.  

Dyrektor Microna ostrzega o coraz gorszej dostępności DRAM i nadchodzących podwyżkach cen

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny pamięci RAM mogą wzrosnąć nawet o 28% jeszcze przed wakacjami

 0