CEO NVIDII zapowiada, że wkrótce mogą się pojawić autorskie procesory ARM z logo NVIDIA

CEO NVIDII zapowiada, że wkrótce mogą się pojawić autorskie procesory ARM z logo NVIDIA

Brytyjski projektant układów komputerowych ARM Holdings został sprzedany amerykańskiej firmie Nvidia, specjalizującej się w układach graficznych. Technologia ARM jest sercem większości smartfonów, jak również ogromnej ilości innych urządzeń, włączenie z serwerami. Nvidia obiecała utrzymać firmę w Wielkiej Brytanii, zatrudnić więcej pracowników i zachować markę ARM. CEO Nvidii, Jensen Huang oznajmił jednak, że Nvidia może chcieć mocno skorzystać na przejęciu ARM wraz z całym dorobkiem intelektualnym i w przyszłości możemy zobaczyć procesory marki Nvidia, które wyznaczą nowy poziom konkurencji z Intelem i AMD. Wcześniej pojawiło się wiele spekulacji, że Nvidia w ogóle nie stworzy własnych procesorów, zamiast tego użyje ARM, aby stworzyć serwerowy i konsumencki ekosystem, który może również wykorzystywać procesory graficzne Nvidii połączone z CUDA i rozwiązaniami sieciowymi opartymi na Mellanox.

Jensen Huang potwierdził, że Nvidia planuje skorzystać z dorobku przejętego Arm i w najbliższym czasie możemy spodziewać się ich własnych nowych procesorów.

Nvidia już buduje procesory oparte na ARM dla niektórych zastosowań o niskim poborze mocy, ale teraz pełny dostęp do wiedzy inżynieryjnej ARM niewątpliwie pomoże w procesie projektowania niestandardowych układów do centrów danych, a także chipów konsumenckich. Firma będzie również mieć ogólną kontrolę nad ISA. Zapewne najpierw zobaczymy chipy serwerowe, a nie konsumenckie. Niemniej jednak nowe procesory prędzej czy później będą sygnowane marką Nvidia. CEO Jensen Huang chce również przyspieszyć harmonogram platformy Neoverse, aby wprowadzać innowacje dla licencjobiorców ARM w znacznie szybszym tempie.

Możliwe jest również poszerzenie ekosystemu chipów serwerowych ARM. Nvidia może dodatkowo wprowadzić pewne optymalizacje specyficzne dla GPU, takie jak spójność pamięci procesora / GPU w architekturze ARM. Może to pozwolić innym producentom chipów na wykorzystanie procesorów graficznych Nvidii w ich rozwiązaniach, co jeszcze bardziej wzmocni pozycję Nvidii jako dostawcy rozwiązań AI. Sytuacja na rynku procesorów i układów graficznych może teraz bardzo mocno się zmienić. Obecnie Intel pozostaje dominującym dostawcą chipów serwerowych na rynku, ale ogromni odbiorcy ich rozwiązań na rynek konsumencki jak Apple i serwerowy (AWS) sygnalizują wiele słabości ich procesorów. Na rynku istnieje już kilka układów serwerowych opartych na ARM Neoverse, takich jak Graviton 2 z AWS, Altra od Ampere i Marvell Cavium ThunderX, więc Nvidia dołącza do silnej konkurencji. W najbliższym czasie czeka nas sporo interesujących obserwacji, jak klienci ARM zareagują na fuzję Nvidia / ARM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: CEO NVIDII zapowiada, że wkrótce mogą się pojawić autorskie procesory ARM z logo NVIDIA

 0