ChatGPT z genialną funkcją, tylko dla wybranych. Deep Research wykona badania szybciej niż człowiek

ChatGPT z genialną funkcją, tylko dla wybranych. Deep Research wykona badania szybciej niż człowiek

OpenAI najwyraźniej poczuło oddech konkurencji (patrz DeepSeek) na swoim karku – ledwie dwa dni po premierze o3-mini, firma zaskoczyła świat kolejną nowością. W niedzielny wieczór ogłoszono Deep Research, funkcję pozwalającą ChatGPT na analizę setek stron internetowych i źródeł w celu tworzenia raportów „na poziomie analityka badawczego”.

Deep Research to coś więcej niż zwykłe wyszukiwanie informacji. Teraz użytkownicy mogą przesyłać pliki, w tym PDF-y i arkusze kalkulacyjne, a chatbot będzie w stanie łączyć różne źródła, analizować je i przygotowywać kompleksowe raporty.

Proces może trwać od 5 do 30 minut, a postępy w wyszukiwaniu są wyświetlane w bocznym panelu wraz z cytowaniami źródeł. OpenAI chwali się, że Deep Research jest w stanie wykonać w kilkadziesiąt minut pracę, która normalnie zajęłaby człowiekowi wiele godzin. "Naszą ostateczną aspiracją jest model, który potrafi odkrywać i zdobywać nową wiedzę samodzielnie" – powiedział Mark Chen, dyrektor ds. badań w OpenAI.

OpenAI przedstawia funkcję pozwalającą ChatGPT na analizę setek stron internetowych i źródeł w celu tworzenia raportów „na poziomie analityka badawczego”.

Ograniczenia i cena 

Jak każda nowa technologia, Deep Research nie jest jeszcze doskonałe. OpenAI przyznaje, że model wciąż może "halucynować" (czytaj zmyślać) fakty lub wyciągać błędne wnioski, choć rzadziej niż inne modele AI. Może też mieć trudności z rozróżnianiem autorytatywnych źródeł od plotek, a pojawiać mogą się też błędy w formatowaniu raportów. Firma zapewnia jednak, że z czasem i większą ilością danych funkcja będzie się poprawiać.

Największą przeszkodą może być jednak cena. Deep Research nie jest dostępne dla wszystkich użytkowników – na razie mogą z niego korzystać tylko subskrybenci planu ChatGPT Pro, który kosztuje aż 200 dolarów miesięcznie. Dla porównania, Google oferuje podobną funkcję w pakiecie Gemini Advanced za 20 dolarów miesięcznie w ramach One AI Premium.

Dodatkowo użytkownicy Pro mają limit 100 zapytań miesięcznie, ponieważ funkcja wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Kiedy funkcja trafi do szerszego grona użytkowników?

OpenAI pracuje nad bardziej ekonomiczną wersją Deep Research, która pozwoli na większe limity i niższą cenę. Firma zapowiada, że użytkownicy planu Plus otrzymają dostęp do tej funkcji w ciągu miesiąca, po przeprowadzeniu dodatkowych testów bezpieczeństwa.

Niestety, na razie nie będzie ona dostępna w Europie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ChatGPT z genialną funkcją, tylko dla wybranych. Deep Research wykona badania szybciej niż człowiek

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł