Chia: Przestańcie hodować Chia na konsumenckich SSD lub nie narzekajcie na ich wytrzymałość

Chia: Przestańcie hodować Chia na konsumenckich SSD lub nie narzekajcie na ich wytrzymałość

Nie jest tajemnicą, że farming Chia może drastycznie skrócić żywotność dysku SSD. Firma stojąca za kryptowalutą opublikowała w poniedziałek post na blogu, który dał przyszłym entuzjastom Chia dwie opcje: albo przestań hodować na konsumenckich dyskach SSD, albo przestań narzekać na wytrzymałość tych dysków. „Zespół i społeczność Chia jest zwolennikiem korzystania z dysków SSD klasy serwerowej lub dysków konsumenckich przeznaczonych do wysokiej klasy komputerów stacjonarnych i stacji roboczych o wysokiej wytrzymałości TBW” - powiedział Jonmichael Hands, wiceprezes Chia Network ds. rozwoju biznesowego pamięci masowych. „Jeśli użytkownik wybierze dysk SSD do centrum danych o wysokiej wytrzymałości, może hodować nawet przez 10 lat, zanim zużyje się urządzenie podczas procesu plottingu”.

Zespół i społeczność Chia jest zwolennikiem korzystania z dysków SSD klasy serwerowej - powiedział Jonmichael Hands, wiceprezes Chia Network.

Chia: Przetańcie hodować Chia na konsumeckich SSD lub nie narzekajcie na ich wytrzymałość

Hands powiedział, że dyski SSD klasy konsumenckiej są zaprojektowane do obsługi znacznie mniej intensywnych zadań, co wyjaśnia, dlaczego można zużyć tani dysk 512 GB w zaledwie 40 dni, hodując na nim Chia. Ta skrócona żywotność w połączeniu z wysoką ceną Chia może doprowadzić do niedoboru pamięci masowej, ponieważ górnicy będą spieszyć się, aby pozyskać jak najwięcej kryptowaluty, zanim rynek dokona korekty (lub konsumenckie dyski SSD staną się droższe). Nie musi to koniecznie oznaczać, że wszystkie konsumenckie dyski SSD nie nadają się pod farming Chia. „Zespół Chia zdaje sobie sprawę, że konsumenckie dyski SSD to te, które są ogólnie dostępne” - wyjaśnił Hands - „i istnieją modele, które mają wystarczającą wytrzymałość, w których użytkownicy mogą określić całą posiadaną zdolność plottingu i nadal mają nadwyżkę wytrzymałości”. Ale to początkujący entuzjaści tej kryptowaluty muszą znaleźć najlepsze dyski SSD dla tego celu.

Chia już powoduje awarie SSD na dużą skalę. Szykujcie się na problemy z dostępnością dysków

Przesłanie jest jednak jasne: to do osób pozyskujących Chia należy zadbanie o odpowiedni sprzęt. To nakłada na potencjalnych zainteresowanych tematem obowiązek znalezienia dysków, które osiągną pożądaną wydajność, trwałość i zwrot z inwestycji. Może nie jest to najbardziej satysfakcjonująca odpowiedź, ale przynajmniej firma była bezpośrednia co do tego, kto powinien wziąć na siebie winę, gdy dany dysk SSD zaczyna zawodzić. Producenci dysków niemal od początku ostrzegali przed nadmiernym zużywaniem standardowych konsumenckich SSD w procesie hodowli Chia, a niektórzy zdecydowali się pójść o krok dalej i unieważnić gwarancje w przypadku, kiedy dysk był przeznaczony do tych celów. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chia: Przestańcie hodować Chia na konsumenckich SSD lub nie narzekajcie na ich wytrzymałość

 0