Chia już powoduje awarie SSD na dużą skalę. Szykujcie się na problemy z dostępnością dysków

Chia już powoduje awarie SSD na dużą skalę. Szykujcie się na problemy z dostępnością dysków

Kryptowaluta Chia od samego początku swojego istnienia wzbudza bardzo duże zainteresowanie, głównie ze względu na nietypowe podejście do jej wydobywania. Waluta ta wykorzystuje bowiem przestrzeń dyskową, a nie moc obliczeniową, jak to przeważnie ma miejsce. Jak też można było się domyślać, powoduje to powszechne awarie urządzeń pamięci masowej, które mają ograniczoną wytrzymałość na zapis. Tak przynajmniej donosi chiński portal technologiczny MyDrivers. Farming Chia (czyli uczestnictwo w sieci, która utrzymuje działanie kryptowaluty w zamian za samą walutę), ma duży wpływ na nośniki danych, co nie powinno nikogo dziwić. Urządzenia oparte na pamięci flash NAND, takie jak dyski SSD i pendrive'y, można nadpisywać skończoną liczbę razy, co jest określane przez producentów jako „wytrzymałość zapisu” w ramach parametru TBW (zapisane terabajty) lub DWPD (dzienne zapisy dysku, jednostka, w której uwzględniany jest rozmiar dysku).

Typowe dyski SSD o pojemności 256 GB ledwo wytrzymują 40 dni zapisu na potrzeby Chia.

MyDrivers zauważa, że farmerzy Chia w Chinach odnotowują, iż typowe dyski SSD o pojemności 256 GB ledwo wytrzymują 40 dni zapisu na potrzeby Chia, 80 dni w przypadku 512 GB nośników i około 160 dni dla modeli o pojemności 1 TB. Wytrzymałość różni się w zależności od różnych marek dysków SSD i używanego typu pamięci flash NAND. Ponieważ pojemność dysku, a nie jego wydajność, jest najważniejsza w wydobywaniu Chia, a magnetyczne urządzenia magazynujące, takie jak dyski twarde, oferują więcej możliwości ponownego zapisywania, zapasy dysków twardych o dużej pojemności, w tym te zwykle kierowane do rejestratorów NVR i segmentu nadzoru bezpieczeństwa, są pochłaniane przez rolników Chia. To oczywiście powoduje niedobory produktów i wzrosty cen związane z niewystarczającą podażą. Sytuacja ta może się jeszcze znacząco pogorszyć w nadchodzących tygodniach i miesiącach. 

T-Create Expert od TeamGroup to niezwykle wytrzymały dysk do kopania Chia

Przypominamy, że Chia jest kryptowalutą czasoprzestrzenną, która wykorzystuje przestrzeń dyskową w systemach do przechowywania zbioru liczb kryptograficznych zwanych „działkami”. Kiedy blockchain transmituje wyzwanie dla następnego bloku, systemy farmerów skanują swoje działki, aby sprawdzić, czy mają hash, który jest najbliższy wyzwaniu. Ta metoda eliminuje koncepcję Proof of Work używaną przez Bitcoin i Ethereum, zmniejszając tym samym ogromne zapotrzebowanie na moc dla wydobycia, które twórcy Chia nazywają „farmingiem”. Tymczasem prawdopodobieństwo wygrania bloku to procent całkowitej przestrzeni, którą taki farmer ma w porównaniu z całą siecią, co w istocie oznacza, że ​​ktoś z większą dostępną przestrzenią ma większe szanse na wygraną. Tak więc podczas gdy akceleratory i procesory graficzne nie są potrzebne do kopania Chia, ktoś, kto ma więcej miejsca na przechowywanie większej liczby działek, jest w stanie zarobić więcej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Chia, to koniecznie odwiedzajcie nasz kanał YouTube, gdzie szerzej omawiamy ten temat. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chia już powoduje awarie SSD na dużą skalę. Szykujcie się na problemy z dostępnością dysków

 0