Chia ratunkiem dla HDD? Seagate i Western Digital nie nadążają z produkcją, sprzedaż szaleje

Chia ratunkiem dla HDD? Seagate i Western Digital nie nadążają z produkcją, sprzedaż szaleje

Zgodnie z przewidywaniami kryptowaluta Chia spowodowała gwałtowny wzrost popytu na dyski twarde również w Europie, co spowodowało ich braki i wzrost cen, zmuszając Seagate i Western Digital do zwiększenia produkcji. Chia wykorzystuje model "dowodu przestrzeni i czasu" zamiast "dowodu pracy" jak jest w bitcoinach, albo dowodu stawki, na co już wkrótce przejdzie ETH, co oznacza, że ​hodować krypto, przydzielając swoje niewykorzystane miejsce na dysku. Doprowadziło to już do 500% wzrostu sprzedaży dysków SSD firmy Adata i coraz większej ilości ostrzeżeń dotyczących utraty gwarancji w związku z nieprawidłowym wykorzystaniem sprzętu. Trzeba brać pod uwagę, że kopanie Chia może uśmiercić dysk SSD w niewiele ponad miesiąc.

W Europie sprzedaż dysków osiąga poziomy niewidziane od lat. Górnicy Chia wykupują wszystko, nawet dyski do monitoringu. Seagate i Western Digital nie nadążają z produkcją.

Według analityków z Context, europejska sprzedaż dysków nearline o pojemności 10 TB w Europie wyniosła w kwietniu prawie 200000 sztuk, co stanowi 240% wzrost rok do roku. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku sprzedaży konsumenckich dysków NAS, których sprzedaż wzrosła o 167% rok do roku osiągając pułap 250000 sztuk. Nawet sprzedaż dysków do monitoringu wzrosła o 116%, pomimo, że nie wydarzyło się nic w sektorze nadzoru, co mogłoby wywołać tak drastyczny skok - powiedział starszy analityk ds. przedsiębiorstw Gurvan Meyer. Firma Seagate podniosła swoje prognozy przychodów na bieżący kwartał ze względu na "wzrost popytu na farmy kryptowalut" – powiedział inwestorom Gianluca Romano, dyrektor finansowy. Zarówno Seagate, jak i Western Digital wykorzystują popyt wywołany przez Chia, zwiększając produkcję dysków twardych po latach zmniejszania zdolności produkcyjnej wraz ze spadkiem popytu konsumentów. 

"To nowe zapotrzebowanie na Chia zasadniczo pomaga nam i w krótkim okresie pozwala przejść od sytuacji niewykorzystanej mocy do sytuacji prawie w pełni wykorzystanej mocy" – dodał Romano. Podobnie do sprawy podchodzi WD. Firma również zwiększyła do maksimum swoje moce produkcyjne, kończąc okres spadkowy, kiedy to dysków HDD produkowało się coraz mniej. Chia zdaje się być prawdziwym wybawieniem dla dysków HDD. Seagate i WD mogą być zmuszone do maksymalizacji działań aby uniknąć niedoborów i ogromnych skoków cen, choćfirmy ostrożnie podchodzą do pomysłu budowy nowych fabryk. Póki co cena Chia spadła z najwyższego poziomu 1685 USD w połowie maja do 550 USD, więc sytuacja może się jeszcze dynamicznie zmieniać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chia ratunkiem dla HDD? Seagate i Western Digital nie nadążają z produkcją, sprzedaż szaleje

 0