Chia wykorzystała już 10 EB przestrzeni dyskowej. Kryptowaluta nie zwalnia tempa

Chia wykorzystała już 10 EB przestrzeni dyskowej. Kryptowaluta nie zwalnia tempa

Kryptowaluta Chia to jeden z najgorętszych tematów ostatniego miesiąca, a głośno zrobiło się na ten temat, kiedy popularność tej waluty doprowadziła do braku dysków twardych w japońskich sklepach. Rozmiar sieci kryptowaluty w tamtym czasie wynosił nieco poniżej 600 petabajtów. W ciągu miesiąca sieć wzrosła wykładniczo z 600 PB do 10 EB (eksabajty), co dobrze pokazuje, że Chia tak naprawdę dopiero się rozkręca i wkrótce stanowić może naprawdę poważny problem dla pecetowców poszukujących nowych dysków do swoich komputerów. Najpierw omówmy kilka podstaw. Wydobywanie Chia obejmuje dwa odrębne etapy. Pierwszy etap nazywa się hodowlą (plottingiem) i jest to swoiste wypisywanie losów loterii (zwanych działkami) w Chia. Drugi etap nazywa się farmingiem, polega na czekaniu, mając nadzieję, że nasze działki wygrywają blok. Plotting w dużym stopniu zależy od dostępnej mocy obliczeniowej, pamięci RAM i co najważniejsze, szybkiego dysku tymczasowego. 

Chia tak naprawdę dopiero się rozkręca i wkrótce stanowić może naprawdę poważny problem dla pecetowców poszukujących nowych dysków do swoich komputerów.

Chia wykorzystała już 10 EB przestrzeni dyskowej. Kryptowaluta nie zwalnia tempa

Najczęstszy rozmiar działki to K32 lub 101 GiB. Aby stworzyć 1 działkę K32, potrzebujesz co najmniej 2 wątków, około 3,4 GB pamięci RAM i około 1,6 TB zapisów, więc wymaga to naprawdę dużej przestrzeni dyskowej. Jeśli ktoś planuje napisać 100 TB działek, przełoży się to na 1,6 petabajta zapisów, czyli Chia absolutnie zjada nośniki NVME na etapie plottingu. Na przykład Samsung 970 EVO Plus (1 TB) ma TBW na poziomie 600 TBW (łącznie zapisanych terabajtów) i może zapisywać tylko 375 działki K32 chia przed przekroczeniem tego limitu (ten w rzeczywistości jest na pewno wyższy, ale dobrze obrazuje to sytuację). Oczywiście, gdy działka K32 jest gotowa, musisz ją trwale przechowywać, zanim będzie można ją zagospodarować, co oznacza konieczność posiadania dużej ilości miejsca na dane. 

Chia już powoduje awarie SSD na dużą skalę. Szykujcie się na problemy z dostepnością dysków

Rozmiar przestrzeni sieciowej wynoszący 10 EB oznacza, że ​​istnieje około 105 891 699 działek K32 (w rzeczywistości istnieje również mieszanka K33, ale nie zmienia to zbytnio obliczeń). Utworzenie każdej działki K32 wymagało 1,6 TB zapisów. Innymi słowy, ludzie nadpisali już 186 eksabajtów zapisów NVME, aby uzyskać łącznie 10 EB rozmiaru sieci Chia. Trzeba jednak podkreślić, że wiele osób hodowało Chia bezpośrednio na dyskach twardych, więc nie całość tego zapisu miała miejsce na pamięci flash NVME. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to bardzo powolnym procesem na dyskach twardych, a większość poważnych operacji wydobywczych z 250 działkami dziennie korzysta z NVME, możemy bezpiecznie założyć, że zdecydowana większość tych zapisów była wykonywana w pamięci flash.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chia wykorzystała już 10 EB przestrzeni dyskowej. Kryptowaluta nie zwalnia tempa

 0