Chińczycy produkują chipy 7 nm dzięki technologii ukradzionej TSMC i to bez nowoczesnych maszyn

Chińczycy produkują chipy 7 nm dzięki technologii ukradzionej TSMC i to bez nowoczesnych maszyn

Analitycy z TechInsights donoszą, że największa chińska fabryka półprzewodników SMIC już w zeszłym roku produkowała chipy MinerVa Bitcoin w procesie 7 nm. Po dogłębnej analizie układu widać, że jest to właściwie kopia technologi produkcyjnej TSMC.

Kopiowanie tajwańskiej technologii nie jest zaskoczeniem, bo w przeszłości SMIC było już dwa razy pozwane przez TSMC za kradzież właśnie od TSMC. Skopiowanie procesu 7 nm jest istotne dla Chin, które są odcięte od nowoczesnych technologii produkcyjnych ze względu na sankcje. Chińska fabryka nie ma dostępu do nowoczesnych maszyn produkcyjnych EUV, jednak może wykorzystywać swoje obecne urządzenia, choć z mniejszą wydajnością oraz ze zwiększonymi kosztami w porównaniu do konkurencji. Dla Chin to jednak nie problem, bo priorytetem nie jest konkurencyjność rynkowa, ale uzyskanie niezależności na potrzeby lokalnej produkcji.

Inżynieria wsteczna chińskiego układu Minevra pokazuje, że SMIC skopiowało technologię produkcji w procesie 7 nm od tajwańskiego lidera branży - TSMC. Nie pierwszy raz...

Chip do kopania kryptowalut MinerVa SoC nie jest mocno skomplikowanym układem w porównaniu do procesorów tworzonych przez TSMC i mierzy zaledwie 4,6 x 4,2 mm, co sugeruje, że SMIC jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju chipów.  "Ten produkt o niskim wolumenie produkcji może być kamieniem milowym dla prawdziwego procesu 7nm, który zawiera skalowane komórki logiczne i pamięciowe. Ponieważ górnicy bitcoinów mają ograniczone wymagania dotyczące pamięci RAM, prawdopodobnie nie posiadają typowych komórek pamięci, których wymaga prawdziwa technologia 7nm (...)" - powiedział TechInsights.

USA od dawna uniemożliwiają SMIC zakup narzędzi EUV od ASML, a ostatnio rozważają jeszcze większe zacieśnienie sankcji poprzez ograniczenie dostępu firmy do nawet stosunkowo prostych narzędzi do produkcji układów scalonych DUV. Ta taktyka spowolni postępy Chin, ale kraj ten nadal przeznacza pieniądze na rozwój własnych narzędzi do produkcji układów scalonych i ekosystemu oprogramowania (EDA). SMIC pokazał jednak, że można używać starszego sprzętu do tworzenia zaawansowanych układów w nowszych procesach, nawet jeśli jest to mniej opłacalne.

SMIC już w 2020 roku ogłaszał gotowość do produkcji w 7 nm i podobno jeszcze w tym samym roku powstały pierwsze układy w wersji N+1 do spółki z Innosilicon. Producent nieco później ogłosił, że ich proces 7 nm wszedł w etap N+2. Nie wiadomo czy układy Minevra są związane z inicjatywą rozpoczętą z Inosilicon, ani która wersja procesu została użyta do ich produkcji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy produkują chipy 7 nm dzięki technologii ukradzionej TSMC i to bez nowoczesnych maszyn

 0