Chińska firma pozywa Apple na 1,4 mld USD. Podobno Siri narusza ich patent

Chińska firma pozywa Apple na 1,4 mld USD. Podobno Siri narusza ich patent

Siri od Apple może nie jest najpopularniejszym asystentem głosowym na rynku, ale nie przeszkodziło to chińskiej firmie specjalizującej się w sztucznej inteligencji wykorzystać tę technologię do próby zablokowania urządzeń giganta z Cupertino w regionie lub też potencjalnie uzyskać spory zastrzyk gotówki w ramach ugody. Wszystko za sprawą przyznania Zhizhen Network Technology przez szanghajski Sąd Najwyższy nowego patentu dla technologii asystenta głosowego, który stanowi oś niezgody między tymi firmami (choć może być w ogóle niezwiązany z SI stosowaną w Siri). Jak podaje gazeta Wall Street Journal, chińskie przedsiębiorstwo złożyło pozew do lokalnego sądu, w którym twierdzi, że Apple narusza jego nowy patent. W związku z tym firma domaga się odszkodowania w wysokości 10 mld juanów, czyli ok. 1,45 mld USD.

Chińskie przedsiębiorstwo złożyło pozew do lokalnego sądu, w którym twierdzi, że Apple narusza jego nowy patent, domagając się 1,45 mld USD odszkodowania.

Chińska firma pozywa Apple na 1,4 mld USD. Podobno Siri narusza ich patent

Choć zdaje się, że cyfrowi asystenci opracowani przez Amazon i Google są popularniejsi od Siri, to jednak technologia Apple jest zintegrowana z niemal jej wszystkimi produktami. W związku z tym Zhizhen chce również całkowicie zablokować w Chinach sprzedaż wszystkich produktów, które z niej korzystają, w tym oczywiście iPhone’ów, iPadów, Macków, HomePoda, AirPodów i Apple Watch. Warto odnotować, że Zhizhen, znane również jako Xiao-i, udało się uzyskać wspomniany patent na technologię cyfrowego asystenta po ośmiu latach starań w tym kierunku. Niemniej jednak przyznanie patentu przez szanghajski Sąd Najwyższy to jedno, a udowodnienie, że Siri w jakikolwiek sposób go narusza, to zupełnie inna sprawa i może okazać się to bardzo trudne.

Niemniej jednak w grę wchodzić mogą tu czynniki polityczne i mocny konflikt na linii USA - Chiny, co na pewno nie będzie pomagać amerykańskiemu przedsiębiorstwu w walce w chińskim sądzie. Apple jest jednak przekonane, że nie ma powodów do obaw, gdyż jak podkreśla Siri nie korzysta z żadnej funkcji opisanej w patencie Xiao-i, który związany jest głównie z gamingiem i natychmiastowymi wiadomościami. Z ostatniego kwartalnego raportu finansowego Apple wynika jednak, że firma wygenerowała w trzymiesięcznym okresie przychody w wysokości 9,33 mld USD. W razie zagrożenia banem na sprzedaż swoich produktów na tak ogromnym rynku gigant z Cupertino może więc pójść na ugodę, płacąc ustaloną kwotę. Będziemy się wiec przyglądać tej sprawie.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińska firma pozywa Apple na 1,4 mld USD. Podobno Siri narusza ich patent

 0