Chiński autonomiczny konkurent Tesli spadł z 3 piętra. Nie żyją 2 osoby

Chiński autonomiczny konkurent Tesli spadł z 3 piętra. Nie żyją 2 osoby

W zeszłym tygodniu dwie osoby zginęły w wypadku chińskiego autonomicznego samochodu elektrycznego, który spadł z trzeciego piętra w Szanghaju.

Według producenta samochodów NIO, w samochodzie znajdowały się osoby testujące jeden z modeli. Jedna z osób była pracownikiem NIO, druga pracowała dla zewnętrznego dostawcy. "Na podstawie analizy sytuacji na miejscu zdarzenia, można wstępnie potwierdzić, że był to wypadek i nie był związany z samym pojazdem" - oświadczyło NIO. Firma zapowiada jednak wszczęcie dochodzenia. Do chwili obecnej nie ma potwierdzenia, co spowodowało wypadek. Budynek, z którego wypadło auto należał do producenta i testowano w nim nowe modele aut.

Samochody NIO określane są chińską Teslą. Flagowy autonomiczny samochód firmy spadł z 3 piętra budynku w Szanghaju. Nieoficjalnie winę zrzuca się na kierowcę, który miał pomylić "jedynkę" z biegiem wstecznym.

Według South China Morning Post (SCMP) samochód biorący udział w środowym incydencie okazał się najnowszym modelem ET5 wyposażonym w technologię autonomicznej jazdy. Warto zauważyć, że stwierdzenie NIO, że wypadek nie był związany z samym pojazdem, spotkało się z krytyką wielu chińskich internautów, twierdząc, że firmie brakuje empatii. NIO zmieniło swoje oświadczenie, podkreślając, że "to był wypadek niespowodowany przez pojazd". Nieoficjalne źródła mówią, że winę ponosi kierowca, który wrzucił jedynkę zamiast biegu wstecznego.

To nie pierwsza ofiara samochodów NIO. W zeszłym roku chiński biznesmen zmarł w sierpniu po tym, jak jego NIO ES8 z włączonym systemem autonomicznej jazdy uderzyło w tył innego pojazdu na autostradzie w prowincji Fujian.  Obecnie NIO sprzedaje trzy SUV-y - ES8, ES6 i EC6 - oraz flagowego sedana — ET7. Oczekuje się, że nowy SUV firmy, ES7, pojawi się w sprzedaży do końca sierpnia, a nowy sedan, ET5, ma zostać wprowadzony we wrześniu. Informacje o wypadku najnowszego ET5 szybko obiegły chińskie media, a na firmę spadła lawina krytyki. Nie wiadomo, czy wypadek wpłynie na sprzedaż nowego modelu.

Firma NIO odnosi sukcesy w swoim kraju. Dostawy NIO ET7 rozpoczęły się 28 marca i początkowo dostarczono 163 jednostki. W pierwszym pełnym miesiącu dostaw NIO ET7 sprzedało się w kwietniu w ilości 693 egzemplarzy, zajmując 10. miejsce wśród luksusowych sedanów. W maju – drugim pełnym miesiącu dostaw – NIO ET7 znalazł się na dziewiątym miejscu na liście, z 1707 dostarczonymi egzemplarzami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński autonomiczny konkurent Tesli spadł z 3 piętra. Nie żyją 2 osoby

 0