Rynek komputerów PC odczuwa postpandemicznego kaca, ponieważ klienci nie muszą już tak często aktualizować swoich maszyn, jak to miało miejsce w ostatnich latach. Tempo wymiany sprzętu mocno zwolniło, co ma duży wpływ na wyniki producentów, co szczególnie mocno dotknęło Lenovo.
Lenovo przeżywa postpandemiczny kryzys
Obecna sytuacja na rynku PC mocno odbija się na zyskach Lenovo. Chiński gigant opublikował swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał roku podatkowego 2022/23, podkreślając pozytywne rezultaty w pomocniczych działach biznesowych, podczas gdy dział PC doświadcza znacznej redukcji.
W okresie trzech miesięcy zakończonym 31 marca Lenovo odnotowało przychody w wysokości 12,6 mld USD, co oznacza spadek o 24% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Zysk przed opodatkowaniem spadł aż o 75% do zaledwie 130 milionów dolarów, głównie z powodu „kosztów restrukturyzacji siły roboczej”.
Zysk przed opodatkowaniem spadł aż o 75% do zaledwie 130 milionów dolarów.
Lenovo Intelligent Devices Group, dział biznesowy zajmujący się komputerami PC i urządzeniami inteligentnymi, odnotował spadek przychodów o 33% rok do roku, z 14,69 mld USD do 9,79 mld USD. Tradycyjna branża komputerów osobistych odnotowała bezprecedensowy wzrost podczas pandemii Covid-19, ponieważ klienci, pracując i ucząc się z domu, zmuszeni byli odświeżyć swoje maszyny. To odbija się jednak na obecnych wynikach firm, czego Lenovo jest świetnym przykładem.
Wydaje się, że okres zwiększonego popytu jest już w dużej mierze za nami, a teraz - kiedy nie ma już problemów z podażą - użytkownicy nie modernizują tak często swoich komputerów. W 2021 roku dostawy PC wzrosły do 350 milionów, a producenci nie byli w stanie odpowiednio zaspokoić bezprecedensowego popytu na nowe systemy. Według szacunków Gartnera, pierwszy kwartał 2023 r. – który pokrywa się z czwartym kwartałem Lenovo – przyniósł 30% spadek dostaw komputerów PC do 55,1 mln sztuk.
Lenovo szuka pozytywów
Pomimo spowolnienia Lenovo utrzymuje, że rzeczywista sprzedaż do użytkowników końcowych wskazuje na „bardziej umiarkowany spadek” popytu. Firma nadal utrzymuje pozycję największego na świecie producenta komputerów osobistych. Jednak chińska korporacja odnotowała w trzecim kwartale pierwszy spadek zysków od trzech lat. W czwartym kwartale firma poniosła również jednorazowe koszty restrukturyzacyjne w wysokości 249 mln USD związane z redukcją zatrudnienia.
Pomimo słabych wyników w grupie urządzeń inteligentnych, Lenovo stara się pochwalić akcjonariuszom bardziej pozytywnymi wynikami innych działów biznesowych. Grupa Infrastructure Solutions odpowiedzialna za sprzedaż w segmencie przedsiębiorstw i serwerów odnotowała wzrost przychodów o 37% do 2,2 mld USD. Tymczasem Grupa Solutions and Services, która nadzoruje usługi zarządzane, odnotowała 22% wzrost przychodów i 16% wzrost zysków operacyjnych.
W całym roku obrotowym Lenovo odnotowało spadek przychodów o 14% do 61,9 mld USD, a zysk przed opodatkowaniem spadł o 23% do 2,13 mld USD.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński gigant przeżywa kryzys. Dochody Lenovo spadły aż o 75%