Chiński sąd akceptuje handel kryptowalutami. Ciekawy zwrot akcji...

Chiński sąd akceptuje handel kryptowalutami. Ciekawy zwrot akcji...

Pekiński sąd orzekł, że mieszkańcy Chin mogą handlować kryptowalutami - jednak zakazane jest używanie ich jako substytutu pieniędzy.

Decyzja pośredniego sądu ludowego jest dość zaskakująca, biorąc pod uwagę stosunek chińskiego rządu do kryptowalut. W 2013 roku KPCh zakazała handlu Bitcoinem i od tego czasu poszerzano tylko blokady na kolejne tokeny. Zaledwie kilka tygodni wstecz, w sierpniu 2022 roku, chińskie władze zamknęły setki kont w mediach społecznościowych, które promowały inwestycje w kryptowaluty, uzasadniając to tym, że obiecywały wysokie zyski i bagatelizowały ryzyko związane z grą na niestabilnych rynkach kryptowalut.

Choć zdawać się mogło, że Chiny całkowicie zakazały kryptowalut, wliczając w to obrót tokenami, to niedawne orzeczenie sądu zezwala na handel kryptowalutami, które traktowane są jako wirtualne aktywa, jednak zakazane jest używanie ich jako substytutu pieniędzy.

W sprawie dotyczącej pożyczki Litecoin oraz obietnicy zapłaty odsetek w wirtualnej walucie sędziowie podkreślili, że w kraju jest faktycznie zakaz używania kryptowalut jako waluty, ale Litecoin nie może być uznany za walutę, ponieważ nie jest emitowany przez władze monetarne i nie jest wspierany przez ramy prawne i finansowe, które wspierają rzeczywistą walutę. Litecoin został jednak uznany za wirtualne aktywa (podobnie jak dane), które podlegają prawnym regulacjom w Chinach.

Nie ma przepisów zakazujących uznawania kryptowalut za wirtualne aktywa, a co za tym idzie postrzegania ich jako zasoby nielegalne. Pozwany udowodnił, że pożyczył pozwanemu wirtualne aktywa Litecoin, a sąd nakazał ich zwrot, wraz z odsetkami.  Możliwość legalnego obrotu kryptowalutami zyskała więc w Chinach podstawę w wyroku sądu. Należy jednak pamiętać, że choć w Chinach aktów normatywnych dokonywać mogą jedynie Najwyższy Sąd Ludowy i Najwyższa Prokuratura Ludowa, to wydawane przez pozostałe sądy orzeczenia mają duże znaczenie, częstokroć podobne do znaczenia precedensów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński sąd akceptuje handel kryptowalutami. Ciekawy zwrot akcji...

 0