Mobilne Radeony przerabiane i sprzedawane jako stacjonarne karty graficzne

Mobilne Radeony przerabiane i sprzedawane jako stacjonarne karty graficzne

Jakiś czas temu donosiliśmy, że laptopowe karty graficzne GeForce RTX 30 są przerabiane na grafiki do komputerów stacjonarnych i sprzedawane w chińskich sklepach. Wygląda na to, że ten interes kwitnie, bo w ofercie pojawiły się właśnie na także mobilne Radeony z serii RX 6000 w desktopowym wydaniu.

Można się zastanawiać, po co kupować GPU do laptopa w formie karty graficznej do komputerów stacjonarnych, ale odpowiedź jest bardzo prosta. Te grafiki są znacznie tańsze niż tradycyjne modele stacjonarne. Wygląda więc na to, że niektóre firmy kupują duże ilości procesorów graficznych do laptopów, które są tańsze niż stacjonarne odpowiedniki, a następnie instalują je na laminatach desktopowych kart.

W ofercie chińskich sklepów pojawiły się właśnie mobilne Radeony z serii RX 6000 w desktopowym wydaniu.

Raqdeon RX 6600

Ostatecznie modele takie jak Radeon RX 6600M można kupić już za równowartość 180-189 USD, podczas gdy „prawdziwy” desktopowy Radeon RX 6600 kosztuje 269 USD w tych samych sklepach. To spora różnica przy prawie identycznej specyfikacji.

Model  Radeon RX 6600M Radeon RX 6600
GPU Navi 23 XM Navi 23 XL
Procesory strumieniowe 1792 1792
Taktowanie Game 2177 MHz 2044 MHz
Taktowanie Boost 2416 MHz 2491 MHz
Prędkość pamięci 14 Gb/s 14 Gb/s
Pamięć 8GB GDDR6 (128 bitów) 8GB GDDR6 (128 bitów)
Moc TGP do 100 W  TBP 132 W 

Mówiąc o specyfikacji, Radeon RX 6600M to w zasadzie ten sam model co stacjonarny odpowiednik. Oba mają procesor graficzny Navi 23 i bardzo podobne taktowanie boost w zakresie 2,4-2,5 GHz. Nie ma nawet dużej różnicy w mocy, ponieważ mobilna karta graficzna ma moc do 100 W (TGP), a stacjonarna 132 W (TBP). Oczywiście oba są wyposażone w 8 GB pamięci GDDR6 obsługiwane przez 128-bitową magistralę i mają tę samą prędkość 14 Gb/s.

Według recenzji Miyconst, laptopowe GPU nadal może być podkręcane, co może prowadzić do stabilnych zegarów na poziomie 2,5 GHz. Jednak podkręcanie pamięci wydaje się nie działać, ponieważ karta natychmiast przechodzi w tryb bezpieczny. Oprogramowanie GPU-Z potwierdza, że ​​jest to mobilny procesor graficzny i jest w pełni kompatybilny ze sterownikami AMD.

Radeon RX 6600M

Wygląda więc na to, że firmy parające się tym procederem po prostu ponownie wykorzystują płyty, które normalnie byłyby używane w modelach desktopowych RX 6600. Laptopowy Radeon RX 6600M ma ten sam procesor graficzny, prawie taką samą konfigurację, a nawet identyczną pamięć. W większości przypadków procedura jest więc bardzo prosta i ogranicza się do instalowania nowego GPU oraz flashowania BIOS-u laptopa. Warto jednak dodać, że chociaż karty sprzedawane w chińskich sklepach mają pełne gniazda PCIe 4.0 x16, te oczywiście nie są podłączone do 16 linii. Zarówno desktopowe, jak i mobilne grafiki, są ograniczone do 8 linii.

To oczywiste, ale warto nadmienić, że takie modele nie są oficjalnie obsługiwane przez AMD, jednak ponieważ sterowniki sprawdzają tylko identyfikator urządzenia (GPU PCI Device ID), zostaną wykryte jako urządzenia mobilne i w związku z tym powinny działać niezależnie. Z naszego punktu widzenia to tylko ciekawostka, bo choć karty te są tańsze od prawdziwie desktopowych odpowiedników, to opłaty importowe sprawiają, że ich zakup i sprowadzenie do Polski są nieopłacalne. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilne Radeony przerabiane i sprzedawane jako stacjonarne karty graficzne

 0