Kiedy w połowie listopada Xindong/Innosilicon zaprezentował swój samodzielny procesor graficzny (GPU) Fenghua 1 (Fantasy 1), firma pochwaliła się dość imponującym zestawem funkcji dla tej grafiki. Teraz opublikowała specyfikację wydajności tego chipa i choć Fenghua 1 może nie sięgnie po tytuł najmocniejszej karty na rynku, to ma potencjał, by powalczyć nowoczesnymi modelami od NVIDII i AMD.
Procesor graficzny Fenghua 1 (Fantasy 1) firmy Xindong/Innosilicon jest podobno oparty na architekturze PowerVR firmy Imagination Technologies. Chociaż możemy tylko spekulować na temat szczegółów użytej mikroarchitektury, to zastosowane tu procesory graficzne wydają się całkiem sprawne, ponieważ obsługują współczesne API dla grafiki i obliczeń, w tym DirectX, Vulkan, OpenGL, OpenCL, OpenGL ES, Caffe 1.0, TensorFlow 1.1.2 i ONNX. Ponieważ jest to GPU oparte na technologii PowerVR, wspiera ono stosy oprogramowania Android, Linux i Windows. Ponadto układ graficzny produkowany jest w nieco przestarzałym już 12 nm procesie technologicznym.
Fenghua 1 może nie sięgnie po tytuł najmocniejszej karty na rynku, ale ma potencjał, by powalczyć nowoczesnymi modelami od NVIDII i AMD.
Obecnie istnieją dwie karty graficzne Fantasy 1: jednoukładowa Type A i dwuchipowa Type B. Ten pierwszy wariant może pochwalić się wydajnością obliczeniową około 5 FP32 TFLOPS dla grafiki i 25 INT8 TOPS dla AI/ML, co jest porównywalne z (teoretyczną) wydajnością GPU GeForce RTX 2060. Tymczasem dwuukładowy Fantasy 1 podwaja tę wydajność dzięki wydajności obliczeniowej wynoszącej około 10 TFLOPS w FP32 i 50 TOPS INT8 dla AI/ML. To nieco więcej niż oferuje GeForce RTX 3060 od NVIDII.
Warto zwrócić uwagę, że te liczby reprezentują teoretyczną wydajność obliczeniową, a jak widzieliśmy w przeszłości od AMD i NVIDII, skalowanie poprzez zastosowanie dwóch GPU może podwoić moc obliczeniową, jednocześnie stwarzając wiele innych przeszkód, jeśli chodzi o przetwarzanie grafiki w czasie rzeczywistym. Oprócz obsługi sterowników podwójne procesory graficzne zazwyczaj muszą przechowywać dwie kopie wszystkiego w pamięci — jedną kopię dla każdego GPU i bezpośrednio dołączonej do niej pamięci VRAM. Synchronizacja danych dla klatek między procesorami graficznymi jeszcze bardziej komplikuje sprawy, często wymagając dodatkowego wsparcia w grach.
Karta Fantasy 1 Type A może być wyposażona w 4 GB, 8 GB lub 16 GB pamięci GDDR6 lub GDDR6X, a karta Fantasy 1 Type B powinna podwoić tę liczbę z obsługą do 32 GB pamięci. Obie karty graficzne obsługują interfejs PCIe 4.0, a także DisplayPort 1.4, eDP 1.4 i HDMI 2.1.
Chociaż wydajność obliczeniowa Fantasy 1 Type B wygląda imponująco, prawdopodobnie nie przełoży się to bezpośrednio na gry. Deweloper w ogóle nie wspomina o technologiach wieloprocesorowych podobnych do CrossFire AMD czy SLI NVIDII, które nie bez przyczyny zostały porzucone na nowoczesnych GPU we współczesnych grach. Wygląda na to, że Fantasy 1 Type B jest skierowane głównie do centrów danych. Mając na uwadze, że GPU w pełni obsługuje wirtualizację GPU, a także PCIe SR-IOV, obliczenia GPU w centrach danych i infrastrukturze wirtualnego pulpitu (VDI) należą do zastosowań, dla których zostało zaprojektowane.
Być może najbardziej zaskakującym elementem Fantasy 1 jest zużycie energii. Typowy pobór mocy jednej karty Fantasy 1 Type A w „wielokanałowym środowisku chmury” podobno wynosi około 50 W, czyli znacznie mniej niż TDP GeForce RTX 2060 (TU106). Oczywiście to tylko oficjalne zapewnienia producenta, które warto zweryfikować, ale brzmią one imponująco. Xindong/Innosilicon obecnie testuje swoje karty graficzne Fantasy 1 z zainteresowanymi podmiotami. Nie jest jednak jasne, kiedy te karty graficzne będą dostępne na rynku. Oprócz dostępności i wydajności potrzebowalibyśmy również szczegółów odnośnie cen, aby określić, czy mogą one konkurować z takimi procesorami jak AMD Radeon, NVIDIA GeForce i Intel Arc lub, co bardziej prawdopodobne, z wariantami tych procesorów graficznych w centrach danych.
Zobacz także:
- Facebook oferował Fauciemu dane użytkowników do kształtowania obostrzeń i sam proponował cenzurę
- Zobaczcie ogromną farmę kryptowalut składającą się głównie z GeForce'ów RTX 3070
- Korea Płd. wprowadza śledzenie obywateli i kamery z rozpoznawaniem twarzy do walki z COVID
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińskie GPU Fenghua celuje w wydajność GeForce'a RTX 3060