Chińskie procesory Loongson z nową i niezależną od Zachodu architekturą jeszcze w tym roku na rynku

Chińskie procesory Loongson z nową i niezależną od Zachodu architekturą jeszcze w tym roku na rynku

Chiński producent procesorów Loongson Technology ogłosił, że opracował własną architekturę zestawu instrukcji procesora (ISA), Loongson Architecture (LoongArch), która nie ma nic wspólnego z architekturami zaprojektowanymi poza Chinami. Co zaskakujące, pierwsze procesory oparte na nowej architekturze zostały już wyprodukowane i zostaną wprowadzone na rynek w tym roku.  Procesory Loongsona przez wiele lat opierały się na różnych wersjach architektury LoongISA, które były pochodną architektury MIPS64. Takie podejście pozwoliło firmie zachować kompatybilność z oprogramowaniem opracowanym dla MIPS64 (w tym oprogramowaniem dla superkomputerów), a także wprowadzić własne rozszerzenia zwiększające wydajność w nowoczesnych aplikacjach.  

Chiński producent procesorów opracował własną architekturę zestawu instrukcji procesora. Nowe układy z architekturą LoongArch pojawią się jeszcze w tym roku.

LoongArch natomiast zawiera prawie 2000 zastrzeżonych instrukcji. Firma usunęła przestarzałe instrukcje, które nie pasują do nowoczesnych projektów sprzętu, aby zapewnić niskie zużycie energii i prostsze projekty. Oprócz podstawowego zestawu instrukcji LoongArch zawiera instrukcje rozszerzenia konwersji binarnej (LBT), instrukcje rozszerzenia przetwarzania wektorowego (LSX), zaawansowane instrukcje rozszerzenia przetwarzania wektorowego (LASX) i instrukcje rozszerzenia wirtualizacji (LVZ).

Pierwszymi procesorami używającymi LoongArch są 4-rdzeniowe 3A5000 dla komputerów klienckich i 16-rdzeniowe 3C5000 dla serwerów wieloprocesorowych. Procesory są kompatybilne również z MIPS64, dzięki czemu mogą uruchamiać programy pierwotnie opracowane dla procesorów Loongson poprzedniej generacji, które opierały elementach architektury MIPS64. Loongson 3A5000 ma zostać wprowadzony na rynek już w pierwszej połowie 2021 roku, podczas gdy 3C5000 ma być dostępny pod koniec roku. LoongArch jest obecnie oceniany przez chińską agencję ds. własności intelektualnej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińskie procesory Loongson z nową i niezależną od Zachodu architekturą jeszcze w tym roku na rynku

 0