Chiny największym nabywcą maszyn litograficznych. Sprzedaż osiągnęła najwyższy poziom w historii

Chiny największym nabywcą maszyn litograficznych. Sprzedaż osiągnęła najwyższy poziom w historii

Globalna sprzedaż sprzętu do produkcji półprzewodników wzrosła o 5% w 2022 roku, osiągając najwyższy poziom w historii. Mimo spadku inwestycji w związku z impasem ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie dostępu do chipów i innych technologii, Chiny pozostają największym nabywcą - tak wynika z raportu Worldwide Semiconductor Equipment Market Statistics (WWSEMS) opublikowanego przez SEMI, organizację branżową zajmującą się produkcją i łańcuchem dostaw elektroniki.

Według raportu, w 2022 roku sprzedaż zestawów do produkcji chipów wyniosła 107,6 mld USD, w porównaniu z 102,6 mld USD w 2021 r. Firmy produkujące półprzewodniki zainwestowały w zwiększenie mocy produkcyjnych, mimo spowolnienia, które miało miejsce w drugiej połowie ubiegłego roku z powodu szalejącej inflacji. „Rekordowy rekord sprzedaży sprzętu do produkcji półprzewodników w 2022 r. wynika z dążenia branży do zwiększania zdolności produkcyjnej wymaganej do wspierania długoterminowego wzrostu i innowacji na kluczowych rynkach końcowych, w tym wysokowydajnych komputerach i motoryzacji” — powiedział prezes i dyrektor generalny SEMI Ajit Manocha.

Pomimo amerykańskich blokad, Chiny są największym odbiorcą maszyn litograficznych do produkcji półprzewodników.

Jednocześnie, wyniki te odzwierciedlają działania producentów chipów w wielu regionach, aby uniknąć problemów z łańcuchem dostaw, które pojawiły się podczas pandemii. W ubiegłym roku wiele firm ograniczało inwestycje, co prowadziło do niedoborów, gdy popyt wzrósł. Spadek inwestycji w Chinach jest prawdopodobnie spowodowany działaniami Stanów Zjednoczonych mającymi na celu ograniczenie zdolności Chin do wytwarzania zaawansowanych układów scalonych, które obecnie obejmują nie tylko amerykańskie firmy, takie jak Applied Materials, ale także inne, takie jak holenderski gigant fotolitograficzny ASML. Waszyngton zastraszał sojusznicze narody, w tym Holandię i Japonię, aby dołączyły do jego sankcji.

Chiny skrytykowały działania Waszyngtonu, a agencja informacyjna Reuters poinformowała, że ​​jeden z ministrów handlu tego kraju wyraził zaniepokojenie planami Japonii dotyczącymi ograniczenia eksportu różnego rodzaju sprzętu do produkcji półprzewodników podczas spotkania z ambasadorem Japonii. Minister podobno wezwał Japonię do przestrzegania zasad Światowej Organizacji Handlu w celu utrzymania stabilności globalnych łańcuchów dostaw.

Wiele firm zwiększyło inwestycje w sprzęt do produkcji chipów, aby uniknąć problemów z łańcuchem dostaw, które pojawiły się podczas pandemii, kiedy wiele firm ograniczało inwestycje w odpowiedzi na spadające zamówienia. Tajwan, drugi co do wielkości rynek sprzętu do produkcji chipów, odnotował wzrost o 8 procent, podczas gdy inwestycje w Europie wzrosły o 93 procent, a rynek Ameryki Północnej odnotował wzrost o 38 procent. Sprzedaż do Japonii wzrosła o 7 procent, podczas gdy Korea wykazała spadek o 14 procent.

Stany Zjednoczone wydają się kupować więcej maszyn do produkcji chipów z Tajwanu, którego eksport zestawów do produkcji półprzewodników do Ameryki wzrósł w marcu o 42,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Globalna sprzedaż sprzętu do przetwarzania wafli krzemowych wzrosła o 8 procent, podczas gdy sprzedaż sprzętu do montażu i pakowania spadła o 19 procent, a całkowita sprzedaż sprzętu testowego spadła o 4 procent, podaje SEMI.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny największym nabywcą maszyn litograficznych. Sprzedaż osiągnęła najwyższy poziom w historii

 0