Chiny planują zwiększyć krajową moc obliczeniową o 30% do 2025 r. Tesla ma w tym swój udział

 Chiny planują zwiększyć krajową moc obliczeniową o 30% do 2025 r. Tesla ma w tym swój udział

Chiny ogłosiły ambitne plany zwiększenia swojej krajowej mocy obliczeniowej o 30 procent w bieżącym roku, co ma stanowić kolejny krok w ich cyfrowej transformacji.

Podczas Global Digital Economy Conference 2024, Wang Xiaoli z Chińskiej Akademii Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych ujawnił, że w kraju działa obecnie ponad 8,1 miliona szaf centrów danych, które łącznie dysponują mocą 230 eksaFLOPS-ów. Państwowe media podkreślają, że zgodnie z planem z 2023 roku, Chiny dążą do osiągnięcia 300 eksaFLOPS-ów do 2025 roku. Mimo to, nie przedstawiono szczegółów dotyczących metod, jakimi Chiny zamierzają zwiększyć swoją moc obliczeniową o dodatkowe 70 eksaFLOPS-ów w nadchodzących miesiącach. Warto przypomnieć, że moc obliczeniowa Chin wzrosła z 180 eksaFLOPS-ów w 2022 roku do 197 eksaFLOPS-ów w sierpniu 2023 roku, a jedenaście miesięcy później osiągnęła poziom 230 eksaFLOPS-ów.

Chiny przedstawiły szacunkową moc obliczeniową swoich krajowych zasobów i poinformowały o planach zwiększenia jej o 30 procent jeszcze w tym roku.

Część tego wzrostu przypisywana jest współpracy z Teslą, która dostarcza technologie magazynowania energii dla chińskich centrów danych. Firma Yovole Network, szanghajski dostawca usług w chmurze, od kwietnia współpracuje z Teslą nad wdrożeniem technologii Megapack w swoich inteligentnych centrach obliczeniowych.

Obserwatorzy zauważają, że chińskie inwestycje w infrastrukturę obliczeniową mają na celu nie tylko rozwój krajowych technologii, ale również wsparcie globalnych ambicji gospodarczych, w tym szersze wdrażanie sztucznej inteligencji. Pekin promuje swoje osiągnięcia jako sposób na transformację gospodarki, z korzyściami zarówno dla miejskich, jak i wiejskich obszarów kraju.

Jednakże, dostęp do chińskiego rynku i infrastruktury nie jest równie otwarty dla wszystkich międzynarodowych firm. Unia Europejska niedawno nałożyła cła na chińskich producentów pojazdów elektrycznych, zarzucając niesprawiedliwe dotacje rządowe. Mimo to, chińskie władze podkreślają, że współpraca z zagranicznymi przedsiębiorstwami, takimi jak Tesla, jest dowodem na równouprawnienie w dostępie do rynków i technologii.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny planują zwiększyć krajową moc obliczeniową o 30% do 2025 r. Tesla ma w tym swój udział

 0