Chiny: Rodzice mają zgłaszać policji, jeśli ich dzieci korzystają z Telegrama lub WhatsApp

Chiny: Rodzice mają zgłaszać policji, jeśli ich dzieci korzystają z Telegrama lub WhatsApp

Chińskie władze przypominają rodzicom o konieczności sprawdzania urządzeń swoich dzieci pod kątem szyfrowanych komunikatorów, takich jak Telegram, które ułatwiają organizowanie protestów. Rząd zauważa, że aplikacje takie mają „możliwość usuwania treści natychmiast po przeczytaniu, co ułatwia niszczenie dowodów kryminalnych”.

Jeśli rodzice znajdą te aplikacje, powinni zabrać swoje dzieci na najbliższy posterunek policji, „aby dowiedzieć się, czy ich dzieci popełniły przestępstwo”. „Edukacja szkolna i rodzinna powinna odgrywać ważną rolę w powstrzymywaniu przestępstw nieletnich” – stwierdziła policja w oświadczeniu dla mediów państwowych.  Telegram i inne zaszyfrowane aplikacje do przesyłania wiadomości odegrały kluczową rolę w zorganizowaniu w zeszłym roku protestów przeciwko krajowej polityce Zero-Covid, jednych z największych protestów odnotowanych w kraju od demonstracji na placu Tiananmen w 1989 roku. Telegram był również używany przez prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu w 2019 roku.

Chiny występują przeciwko szyfrowanym aplikacjom, które ułatwiają działania wymierzone w rząd. Wiele innych krajów również niechętnie patrzy na szyfrowanie end-to-end, jednak jako motywację podają m.in. wykorzystywanie nieletnich.

Większość zagranicznych komunikatorów i platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook i WhatsApp, jest zakazana w Chinach. Podczas gdy użytkownicy mogą obejść zakaz za pomocą wirtualnych sieci prywatnych, rząd rutynowo monitoruje platformy pod kątem sprzeciwu i innych przestępstw. Krajowe odpowiedniki, takie jak WeChat i Weibo, również są ściśle monitorowane.

Według danych opublikowanych przez Najwyższą Prokuraturę Ludową Chin, od stycznia do września 2022 roku ponad 92 000 osób zostało oskarżonych o pomoc w działalności przestępczej związanej z siecią informacyjną, która dodała, że ​​liczba przestępstw związanych z siecią informacyjną z roku na rok rośnie.
Według danych z 2022 r. większość podejrzanych o udział w przestępstwie udzielania pomocy w działalności przestępczej związanej z siecią informatyczną pochodziła z grup o niskim wykształceniu i niskich dochodach. Spośród nich 66,3 proc. nie ukończyło gimnazjum, a 52,4 proc. nie miało stałej pracy.

Przestępstwo udzielania pomocy w działalności przestępczej związanej z siecią informacyjną stało się trzecim najczęściej ściganym przestępstwem w Chinach, zaraz po przestępstwach związanych z niebezpieczną jazdą i kradzieżą, a także jest to najwyższy wskaźnik przestępstw związanych z siecią informacyjną.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny: Rodzice mają zgłaszać policji, jeśli ich dzieci korzystają z Telegrama lub WhatsApp

 0