Chiny specjalnie projektują mniej wydajne chipy, żeby utrzymać produkcję w TSMC

Chiny specjalnie projektują mniej wydajne chipy, żeby utrzymać produkcję w TSMC

Chiny dążą do utrzymania dostaw chipów komputerowych od Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), jednego z największych na świecie producentów półprzewodników. Aby zapewnić ciągłość produkcji, niektóre chińskie firmy technologiczne ograniczają moc swoich chipów.

Cztery źródła poinformowały agencję Reuters, że chińskie firmy technologiczne, takie jak MetaX i Enflame, zgłosiły do TSMC projekty chipów o mniejszej mocy pod koniec ubiegłego roku. Dzięki temu producent może kontynuować produkcję dla tych firm, korzystając z amerykańskich narzędzi do produkcji chipów. TSMC dostarcza procesory dla gigantów technologicznych, takich jak Apple i Nvidia.

Chińskie firmy technologiczne, takie jak MetaX i wspierany przez Tencent Enflame, tworzą mniej zaawansowane chipy, aby TSMC mogło nadal je produkować.

 

Według danych Crunchbase, MetaX, założona przez byłych dyrektorów AMD, od 2021 roku otrzymała finansowanie w wysokości ponad 275 milionów dolarów. Enflame, chiński startup zajmujący się chipami AI, zebrał 274 miliony dolarów w ubiegłym roku. Obie firmy mają powiązania z chińskim rządem.

Amerykańskie sankcje nałożone na Chiny w 2022 roku, zabraniające amerykańskim firmom i firmom używającym amerykańskich maszyn sprzedaży zaawansowanych chipów komputerowych do Chin, skłoniły chińskie firmy do szukania luk prawnych. Chińscy nabywcy zaczęli zamawiać masowo słabsze chipy, kupować sprzęt serwerowy z zaawansowanymi chipami AI, a nawet gromadzić sprzęt.

W odpowiedzi na te ograniczenia, Chiny podjęły działania mające na celu ograniczenie użycia amerykańskich chipów na swoim rynku. W zeszłym roku wprowadziły zakaz stosowania chipów firmy Micron, powołując się na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, co zostało odrzucone przez rząd USA. Dodatkowo, Chiny wycofują chipy AMD i Intel ze swoich sieci telekomunikacyjnych i komputerów rządowych.

Rząd USA od 2019 roku uznaje Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, nakładając na firmę liczne sankcje. W zeszłym roku pojawiły się doniesienia, że Huawei próbował utworzyć tajne zakłady produkcyjne, aby obejść te ograniczenia. Ostatnio, w maju, Stany Zjednoczone podjęły dalsze kroki, aby powstrzymać Qualcomm i Intela przed sprzedażą chipów chińskiej firmie technologicznej.

Dodatkowo, źródła informujące Bloomberg ujawniły, że Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) oraz holenderska firma ASML, posiadająca oddziały na Tajwanie, mają zdolność zdalnego wyłączania swojego sprzętu do produkcji chipów w przypadku inwazji Chin na Tajwan. To działanie ma na celu zabezpieczenie technologii i uniemożliwienie jej przejęcia przez Chiny.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny specjalnie projektują mniej wydajne chipy, żeby utrzymać produkcję w TSMC

 0