Chiny wykorzystują AI i biometrię twarzy do określania lojalności wobec rządu

Chiny wykorzystują AI i biometrię twarzy do określania lojalności wobec rządu

Chiński nadzór nad obywatelami coraz częściej opiera się o najnowsze technologie. Rząd musi jednak kontrolować nie tylko zwykłych mieszkańców, ale także swoje wewnętrzne struktury.

Film opublikowany przez Instytut Sztucznej Inteligencji w Hefei Comprehensive National Science Center pokazuje, że chińscy naukowcy opracowali technologię sztucznej inteligencji, która wykorzystuje biometrię twarzy i inne technologie, aby ustalić, czy osoba jest podatna na edukację polityczną i poglądową. Materiał opisuje narzędzie, które może wykorzystać mimikę twarzy i fale mózgowe, aby "jeszcze bardziej ugruntować [u członków partii] determinację, aby być wdzięcznym wobec partii, słuchać partii i podążać za partią." Wideo, które zostało umieszczone z początkiem lipca, zostało szybko usunięte ze strony internetowej instytucji i z mediów społecznościowych.

Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają chińskiej władzy analizować, czy dany obywatel osiągnął już próg lojalności, czy też potrzebuje dalszej edukacji. Narzędzie wykorzystuje mimikę twarzy i fale mózgowe, aby sprawdzić reakcje na indoktrynację i "jeszcze bardziej ugruntować [u członków partii] determinację, aby być wdzięcznym wobec partii, słuchać partii i podążać za partią."

Film pokazywał naukowca oglądającego treści wychwalające Komunistyczną Partię Chin na ekranie telewizora, podczas gdy jego dane biometryczne twarzy, reakcje elektryczne skóry i informacje o sygnałach mózgowych są gromadzone przez program SI, który następnie oblicza wynik dla "uważności w nauce" i "identyfikacji emocjonalnej"  i na tej podstawie formułowane są spersonalizowane zalecenia dotyczące dalszej edukacji. Program na podstawie zebranych danych sprawdza poziom akceptacji dla edukacji ideologicznej i politycznej  podmiotu, aby zdecydować, czy osiągnął próg lojalności, czy też potrzebuje dalszych zabiegów. 

Film i linki związane z badaniem nie są już publicznie dostępne, więc nie można określić wydajności ani dokładności programu, jednak patrząc na wcześniejsze doniesienia na temat chińskiego rządu, program już został, albo wkrótce będzie wdrożony.

Chiny coraz chętniej sięgają po algorytmy sztucznej inteligencji, która ma pomagać sprawować władzę i trzymać obywateli w ryzach. Oprócz rozbudowanego monitoringu z rozpoznawaniem twarzy Chiny wdrażają system, który ma na celu przeczesywanie zebranych danych o codziennych czynnościach obywateli i wykrywanie wzorców i odchyleń, które mogą przewidywać prawdopodobne wystąpienie przestępstw lub protestów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny wykorzystują AI i biometrię twarzy do określania lojalności wobec rządu

 0