Chiny wystrzeliły na orbitę drugi moduł stacji kosmicznej Tiangong

Chiny wystrzeliły na orbitę drugi moduł stacji kosmicznej Tiangong

Chiny budują własną badawczą stację kosmiczną na orbicie Ziemi. Stacja ta będzie mniejsza od ISS, a jej główna część już krąży po orbicie. Teraz w kosmos wystrzelono drugi moduł, który dołączy do głównego. 

Drugi moduł, który wraz z trzecią częścią utworzy chińską stację kosmiczną Tiangong, wyniesiono na orbitę w niedzielę 24 lipca, by dołączyć go do głównego modułu, który orbituje wokół Ziemi od kwietnia 2021 roku. Główny moduł, zwany Tianhe, co tłumaczy się jako "Niebiańska Harmonia", oraz drugi mniejszy moduł, Wentian, zostały wyniesione w kosmos przez chińską rakietę Long March 5B, która wystartowała z Centrum Kosmicznego Wenchang.

Moduł Wentian będzie m.in. miejscem badań w warunkach mikrograwitacji. Chiny planują ukończenie stacji do końca tego roku.

Start zakończył się sukcesem i teraz drugi moduł czeka na dołączenie do stacji kosmicznej. Powinna się tym zająć przebywająca na pokładzie Tianhe załoga astronautów w ramach chińskiej misji Shenzhou-14. Po uruchomieniu moduł Wentian będzie służył jako jedno z dwóch laboratoriów, w których będą prowadzone badania naukowe i eksperymenty w warunkach mikrograwitacji. Gotowa stacja będzie miała kształt litery T utworzonej przez dwa moduły boczne i przez dłuższy czas będzie domem trzyosobowej załogi astronautów, co stanowi mniej więcej jedną piątą wielkości ISS. 

W drugim, 18-metrowym module Wentian znajduje się również śluza powietrzna przeznaczona do głównego wyjścia ze stacji kosmicznej, a także tymczasowe pomieszczenia mieszkalne dla astronautów podczas zmiany załogi. Pierwsza wymiana astronautów ma nastąpić pod koniec tego roku, ale zanim to nastąpi, Chiny planują w październiku dostarczyć na orbitę trzeci i ostatni moduł stacji kosmicznej.  Jeśli Chiny dotrzymają tych terminów, to przedstawiony na początku ubiegłego roku harmonogram zostanie zrealizowany i budowa stacji zakończy się do końca 2022 roku. Chiny rozważają również możliwość komercyjnych lotów na stację kosmiczną, a także współpracę z agencjami kosmicznymi innych krajów. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny wystrzeliły na orbitę drugi moduł stacji kosmicznej Tiangong

 0