Chiny wysyłają na orbitę swoją własną wersję Starlinka. Obserwacje nieba będą jeszcze trudniejsze

Chiny wysyłają na orbitę swoją własną wersję Starlinka. Obserwacje nieba będą jeszcze trudniejsze

Chiny pomyślnie wysłały w kosmos satelitę testującego technologię internetową z Centrum Startu Satelitarnego Xichang w prowincji Syczuan.

RakietaLong March 2D wystartowała 23 listopada o godzinie 18:00 czasu pekińskiego (1000 UTC), stanowiąc 498. misję w serii rakiet nośnych Long March. Zgodnie z informacją podaną przez China Daily, był to 54. start rakiety w Chinach w tym roku. Chińskie media podają, że ładunek składał się z pojedynczego satelity, którego charakterystyka sugeruje, że testowano w nim technologię, mogących znaleźć zastosowanie w krajowych megakonstelacjach podobnych do Starlink czy projektu Kuiper, który ma zostać wkrótce wysłany.

Chiny tworzą własny odpowiednik Starlinka. Pierwsze satelity testowe znajdują się już na orbicie.

Choć szczegóły dotyczące wymiarów satelity pozostają tajemnicą - Chiny potwierdziły misję dopiero po udanym wystrzeleniu ładunku - Long March 2D jest zdolny do wyniesienia 1,3-tonowego pojazdu kosmicznego na orbitę synchroniczną ze Słońcem, na wysokość 700 km. Inny ładunek, także nazwany „Kosmicznym Demonstratorem technologii internetowej”, został wysłany 9 lipca na pokładzie rakiety Long March 2C z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan. Tak jak w przypadku ostatniego startu, celem tego ładunku było „przeprowadzenie testów technologii internetowych satelitów".

Choć chińskie władze początkowo podały informację o wystrzeleniu jednego satelity w lipcu, od tego czasu odnotowano dwa obiekty w rejestrach. Mimo braku oficjalnego potwierdzenia, prawdopodobne jest, że testowana technologia jest powiązana z chińskim projektem megakonstelacji o nazwie Guowang. Guowang planuje utworzenie sieci tysięcy satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej w celu poprawy zasięgu komunikacyjnego i internetowego.

Jednak rozwój takiej konfiguracji wymaga czasu. Według Shanghai Securities News w 2021 r. Bao Weimin, dyrektor Komitetu Nauki i Technologii Grupy Naukowo-Technologicznej ds. Lotnictwa i Kosmonautyki, powiedział: „Planujemy i opracowujemy kosmiczny internet satelitarny i wystrzeliliśmy satelity testowe.”

Niemniej jednak, ponad dwa lata później testy nadal trwają. To oznacza, że wkrótce astronomowie mogą się spodziewać większej liczby obiektów na niebie, co może stanowić wyzwanie, jeśli projekt Guowang będzie realizowany zgodnie z planem

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny wysyłają na orbitę swoją własną wersję Starlinka. Obserwacje nieba będą jeszcze trudniejsze

 0