Ostatnio widzieliśmy wyniki testów przeprowadzonych przez Verge, które pokazywał dość istotne rozmijanie się Apple z rzeczywistością w kwestii dorównywania układowi RTX 3090 NVIDII. Teraz gdy embargo zostało zniesione, pojawia się coraz więcej testów Apple Mac Studio oraz pierwsze materiały ukazujące wnętrze urządzenia - w tym SoC M1 Ultra, który zaskakuje rozmiarem.
Apple M1 Ultra to chip MCM (Multi-Chip-Module), na który składają się dwa układy M1 max połączone ze sobą za pomocą technologii UltraFusion wraz ze 128 GB pamięci. To wszystko zakryte jest ogromny rozpraszaczem ciepła. M1 Ultra jest wyposażony w dwa 10-rdzeniowe procesory i 32-rdzeniowe układy graficzne. Cały układ oferuje łącznie 114 miliardów tranzystorów. Według benchmarków Apple, system powinien konkurować z wysokiej klasy komputerami stacjonarnymi z grafiką RTX 3090. Chociaż system jest rzeczywiście potężny i ma dobrą wydajność w kodowaniu wideo, przegrywa ze stacjonarnymi komputerami. Apple twierdzi, że najnowszy chip potrafi przegonić flagowe procesory od Intela i AMD, ale niezależne testy pokazują, że Apple po raz kolejny nie jest w stanie sprostać tym twierdzeniom.
Kolejne wyniki benchmarków pokazują, że Apple nieco zakrzywia rzeczywistość, twierdząc, że ogólna wydajność Apple M1 Ultra jest wyższa niż Intel Core i9-12900K i AMD Ryzen 9 5950X. Ostatnio obalono twierdzenia o prześcignięciu RTX 3090, a teraz przyszedł czas na weryfikację kolejnych wewnętrznych testów Apple. nie da się jednak zaprzeczyć, że wydajność M1 Ultra jest imponująca, podobnie jak cena.
Apple twierdzi, że M1 Ultra pokonuje 64-rdzeniowy procesor AMD Ryzen Threadripper 3990X, jednak niezależne testy pokazują, że M1 Ultra ledwo konkuruje z Intel Core i9-12900K i AMD Ryzen 9 5950X. Nie wiadomo, czy marketning Apple podpierał się jakimś konkretnym testem, czy też tworzyli broszury, licząc na naiwność klientów. Apple twierdzi, że ich nowy chip zapewnia o 90% lepszą wydajność przy tej samej mocy i wyższą wydajność niż 12900K. O ile chip ten faktycznie wyróżnia się lepszym stosunkiem wydajności do pobieranej mocy, to pod względem całkowitej wydajności, wiciąż pozostaje w tyle i to pomimo przechwałek Apple.
Najtańszy system oparty na M1 Ultra kosztuje 4000 USD i jest to wersja 64 GB z ograniczonym 48-rdzeniowym procesorem graficznym. Pełnowymiarowy system z M1 Ultra jest obecnie wyceniany przez Apple za 5800 USD.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chip Apple M1 Ultra jest ogromny. Kolejne benchmarki pokazują manipulacje Apple