Chip Apple M1 Ultra jest ogromny. Kolejne benchmarki pokazują manipulacje Apple

Chip Apple M1 Ultra jest ogromny. Kolejne benchmarki pokazują manipulacje Apple

Ostatnio widzieliśmy wyniki testów przeprowadzonych przez Verge, które pokazywał dość istotne rozmijanie się Apple z rzeczywistością w kwestii dorównywania układowi RTX 3090 NVIDII. Teraz gdy embargo zostało zniesione, pojawia się coraz więcej testów Apple Mac Studio oraz pierwsze materiały ukazujące wnętrze urządzenia - w tym SoC M1 Ultra, który zaskakuje rozmiarem.

Apple M1 Ultra to chip MCM (Multi-Chip-Module), na który składają się dwa układy M1 max połączone ze sobą za pomocą technologii UltraFusion wraz ze 128 GB pamięci. To wszystko zakryte jest ogromny rozpraszaczem ciepła. M1 Ultra jest wyposażony w dwa 10-rdzeniowe procesory i 32-rdzeniowe układy graficzne. Cały układ oferuje łącznie 114 miliardów tranzystorów. Według benchmarków Apple, system powinien konkurować z wysokiej klasy komputerami stacjonarnymi z grafiką RTX 3090. Chociaż system jest rzeczywiście potężny i ma dobrą wydajność w kodowaniu wideo, przegrywa ze stacjonarnymi komputerami. Apple twierdzi, że najnowszy chip potrafi przegonić flagowe procesory od Intela i AMD, ale niezależne testy pokazują, że Apple po raz kolejny nie jest w stanie sprostać tym twierdzeniom.

Kolejne wyniki benchmarków pokazują, że Apple nieco zakrzywia rzeczywistość, twierdząc, że ogólna wydajność Apple M1 Ultra jest wyższa niż Intel Core i9-12900K i AMD Ryzen 9 5950X. Ostatnio obalono twierdzenia o prześcignięciu RTX 3090, a teraz przyszedł czas na weryfikację kolejnych wewnętrznych testów Apple. nie da się jednak zaprzeczyć, że wydajność M1 Ultra jest imponująca, podobnie jak cena.

Apple twierdzi, że M1 Ultra pokonuje 64-rdzeniowy procesor AMD Ryzen Threadripper 3990X, jednak niezależne testy pokazują, że M1 Ultra ledwo konkuruje z Intel Core i9-12900K i AMD Ryzen 9 5950X. Nie wiadomo, czy marketning Apple podpierał się jakimś konkretnym testem, czy też tworzyli broszury, licząc na naiwność klientów. Apple twierdzi, że ich nowy chip zapewnia o 90% lepszą wydajność przy tej samej mocy i wyższą wydajność niż 12900K. O ile chip ten faktycznie wyróżnia się lepszym stosunkiem wydajności do pobieranej mocy, to pod względem całkowitej wydajności, wiciąż pozostaje w tyle i to pomimo przechwałek Apple.

Najtańszy system oparty na M1 Ultra kosztuje 4000 USD i jest to wersja 64 GB z ograniczonym 48-rdzeniowym procesorem graficznym. Pełnowymiarowy system z M1 Ultra jest obecnie wyceniany przez Apple za 5800 USD.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chip Apple M1 Ultra jest ogromny. Kolejne benchmarki pokazują manipulacje Apple

 0