Chrome wkrótce będzie mniej pamięciożerny na Windows 10

Chrome wkrótce będzie mniej pamięciożerny na Windows 10

Microsoft wciąż udostępnia swoją pierwszą dużą tegoroczną aktualizację Windows 10 (May 2020 Update znane też jako 20H1), która wprowadza jedną bardzo ciekawą opcję w zakresie zarządzania pamięcią. Chodzi tu o Segment Heap, które znacząco redukuje zużycie pamięci przez aplikację Win32 takie jak Google Chrome. Opcja ta jest już dostępna dla deweloperów i gigant z Redmond w ubiegłym tygodniu pochwalił się jej implementacją w ramach swojej przeglądarki Edge (wersja Chromium), gdzie, jak wykazują wczesne testy, obniża zużycie pamięci nawet o 27%. Co jednak warto podkreślić, Segment Heap dostępne jest tylko dla najnowszej wersji Windowsa 10. Google także zamierza skorzystać z tej funkcji w swojej przeglądarce Chrome, co powinno ucieszyć wszystkich użytkowników tej aplikacji, ponieważ słynie ona z tego, że jest pamięciożerna.   

Google także zamierza skorzystać z Segment Heap w swojej przeglądarce Chrome, co powinno ucieszyć wszystkich użytkowników tej aplikacji.

Jak na razie inżynierowie Google nie są skłonni do podawania szczegółów, w tym konkretnych korzyści jakie przyniesie implementacja Segment Heap w ramach Chrome, ale wspominają o możliwości zaoszczędzenia setek MB pamięci w przeglądarce i procesach Network Service. Wiadomo też, że wyniki mogą mocno się różnić w zależności od systemu i najlepsze rezultaty otrzymywać mamy na wielordzeniowych procesorach. Tak czy inaczej, jest to krok w bardzo dobrym kierunku, ponieważ Chrome ewidentnie wymaga tego typu usprawnień. Mamy jednak nadzieję, że różnicę odczują również posiadacze słabszych komputerów, gdzie problem wysokiego zapotrzebowania na pamięć jest bardziej dotkliwy. O tym przekonamy się jednak dopiero po testach nowej wersji przeglądarki.

Microsoft chwali się, że Edge zużywa nawet o 27% mniej pamięci

Na chwilę obecną Segment Heap nie zostało bowiem jeszcze wdrożone przez Google, które musi przygotować nową wersję Chrome w oparciu na narzędzia SDK Windows 10 Build 19041.0. Tu jest jednak pewien problem, ponieważ te SDK zostały zablokowane przez tajemnicze problemy. „Moglibyśmy udostępnić to już teraz, ale powodowałoby to ostrzeżenia o błędach” - tłumaczy Google. Oznacza to, że na chwilę obecną nie wiemy jeszcze, kiedy usprawnienia te wylądują w Google Chrome na Windows 10, ale wydaje się, że nie będziemy musieli na nie zbyt długo czekać. Jak tylko producent poinformuje nas o dostępności przeglądarki w wersji wykorzystującej Segment Heap, możecie spodziewać się stosownej informacji na ten temat z naszej strony. Na chwilę obecną trzeba zaś uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chrome wkrótce będzie mniej pamięciożerny na Windows 10

 0