ClockTuner - oprogramowanie zwiększa wydajność CPU Ryzen (Zen 2)

ClockTuner - oprogramowanie zwiększa wydajność CPU Ryzen (Zen 2)

Jak podaje serwis Guru3D, Yuri "1usmus" Bubliy, twórca m.in. kalkulatora DRAM dla Ryzenów czy niestandardowego planu zasilania dla tych CPU, szykuje właśnie nowe darmowe oprogramowanie dla właścicieli procesorów AMD. ClockTuner for Ryzen (CTR) ma zapewnić nam dodatkową wydajność z układów bazujących na architekturze Zen 2, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na pobór energii. CTR stworzono w taki sposób, by jak najbardziej wykorzystać budowę chipletu w procesorach Ryzen, dlatego też właściciele układów bazujących na pierwszej generacji technologii Zen tym razem muszą obejść się smakiem. Oprogramowanie wspiera jedynie serie Ryzen 3000 (nazwa kodowa Matisse) oraz Ryzen Threadripper 3000 (nazwa kodowa Castle Peak). Jego autor podkreśla jednak, że będzie także kompatybilne z kolejnymi generacjami Ryzenów, ponieważ architektura Zen 3 także pozwoli na indywidualne dostosowanie napięcia i taktowania dla każdego rdzenia.

ClockTuner for Ryzen (CTR) ma zapewnić nam dodatkową wydajność z układów bazujących na architekturze Zen 2, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na pobór energii.

ClockTuner for Ryzen nie stosuje żadnych wymyślnych sztuczek. Rola oprogramowania w gruncie rzeczy sprowadza się do obniżania napięcia (undervolting) poszczególnych modułów CCX wewnątrz procesora, co sprawiać ma, że układ pracuje szybciej i mniej się grzeje, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii. Jak podaje twórca, wszystkie funkcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii wciąż działają bez zarzutu. Brzmi to może jak nieco skomplikowany proces, ale 1usmus zautomatyzował całą operację w taki sposób, by możliwie ułatwić nam jej przeprowadzenie. Co jednak najważniejsze, CTR będzie udostępnione całkowicie za darmo i zadziała z dowolną płytą główną, niezależnie od jej marki (nawet na modelach, które teoretycznie nie pozwalają na modyfikację modułów CCX). Program korzysta bowiem z niskopoziomowego dostępu SMU, który pozwala obejść wszystkie przeszkody, które stawiają płyta główna czy sam procesor.

Moduł Smart Overclocking w ramach CTR automatycznie ocenia jakość każdego z CCX i dostosowuje do niego częstotliwość taktowania. Twórca zintegrował w aplikację domową wersję benchmarku Prime95, która pozwala określić stabilność każdego bloku CCX. CTR posiada także zintegrowany benchmark Cinebench R20, który służy do porównywania wyników przed i po. By pochwalić się potencjałem tego narzędzia, 1usmus podzielił się wynikami uzyskanymi na procesorach Ryzen 9 3900X oraz Ryzen Threadripper 3960X. W tym pierwszym przypadku CTR pozwoliło na poprawienie wydajności o 6,5% przy zmniejszeniu poboru energii o 9%. Na Threadripperze z kolei wydajność wzrosła o 5,3%, a pobór energii spadł o 4,2%. Trzeba więc przyznać, że program zdaje się dawać naprawdę obiecujące wyniki, ale przekonamy się jak przełoży się to na rzeczywiste scenariusze, a nie jedynie syntetyczne benchmarki. ClockTuner for Ryzen udostępnione ma zostać przez 1usmus już we wrześniu.        

Pokaż / Dodaj komentarze do: ClockTuner - oprogramowanie zwiększa wydajność CPU Ryzen (Zen 2)

 0