Colorful C.J900A-BTC Plus V20 - płyta do koparek z CPU na karcie rozszerzeń

Colorful C.J900A-BTC Plus V20 - płyta do koparek z CPU na karcie rozszerzeń

Produkty dla górników zaczynają coraz mocniej pokazywać się na rynku, a producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań. Póki co liderem w tej dziedzinie zdaje się pozostawać tajwański producent Biostar, jednakże swoją obecność na tym polu coraz śmielej zaznaczają i inni. Dziś chiński dostawca podzespołów komputerowych Colorful zaprezentował nietypową płytę główną C.J1900A-BTC PLUS V20, która choć wykorzystuje rozwiązania od lat znane na rynku, to jest unikalna w swojej kategorii.

Płyta główna C.J1900A-BTC PLUS V20 ma dość niecodzienną budowę. Stworzono ją z myślą o montażu na stelażach, co miałoby umożliwić łatwą konfigurację systemów złożonych z wielu takich płyt i wyeliminować konieczność stosowania riserów PCIe. Sama w sobie płyta to ogromne PCB z dziewięcioma slotami PCI-Express x16, z czego osiem posiada po 1 linii sygnałowej i pozwala na obsadzenie kart graficznych z układami chłodzenia zajmującymi maksymalnie 1 slot. Dziewiąte, oznaczone niebieskim  kolorem i umieszczone w centralnym punkcie laminatu gniazdo, w rzeczywistości wygląda tylko na slot PCI-Express, w rzeczywistości pełniąc jednak zupełnie inną funkcję.

Producenci prześcigają się w pomysłach na usprawnienie pracy górników trudniących się pozyskiwaniem kryptowalut. Szkoda, że w "cywilnych" podzespołach główne innowacje ograniczają się do coraz większej ilości podświetlenia LED

Ten dodatkowy port to wyprowadzenia linii sygnałowych PCI Express, a podłącza się do niego dość nietypowy riser, który na pierwszy rzut oka wygląda jak uboga karta graficzna. Na dodatkowej płytce w formie karty rozszerzeń umieszczono procesor Celeron J1900 SoC, gniazdo pamięci DDR4 SO-DIMM i slot mSATA 6 Gb/s na dysk SSD. Prócz tego znalazły się tu wszystkie porty na urządzenia zewnętrzne, wliczając w to dwa porty USB 2.0, dwa interfejsy Ethernet oraz wyjście wideo w formie gniazda HDMI. W razie problemów z dostępnością dysków SSD ze złączem mSata, producent zapewnił również standardowy port SATA 6 Gb/s. Riser pobiera zasilanie z wtyczki 4-pin ATX, zaś główne PCB posiada osiem złącz zasilania w postaci 6-pinowych gniazd, które zakończone są wyjściami w pobliżu czarnych gniazd PCI-e. Stąd bez problemu można doprowadzić zasilanie do kart graficznych krótkimi 20-centymetrowymi kablami. Takie rozwiązanie ma ułatwić dostarczenie zasilania do GPU bez potrzeby kombinacji z przedłużaczami, itp.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Colorful C.J900A-BTC Plus V20 - płyta do koparek z CPU na karcie rozszerzeń

 0