Colorful podobno szykuje kartę GeForce RTx 4090, która fabrycznie osiągać będzie 3 GHz

Colorful podobno szykuje kartę GeForce RTx 4090, która fabrycznie osiągać będzie 3 GHz

Układ graficzny GA102 od NVIDII, który napędza kartę GeForce RTX 4090, został zaprojektowany tak, aby osiągał niezwykle wysokie taktowanie, znacznie przekraczające 3 GHz. Najwyraźniej firma Colorful chce wykorzystać potencjał tego GPU w swojej nowej karcie graficznej iGame GeForce RTX 4090 Kudan z limitowanej edycji, a tak przynajmniej twierdzi jeden z zaufanych informatorów.

Jak donosi @wxnod, Colorful podobno pracuje nad kartą graficzną GeForce RTX 4090 Kudan, która będzie fabrycznie podkręcona do 3088 MHz, czyli osiągać będzie o 448 MHz wyższą częstotliwość taktowania niż ASUS ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition, dotychczasowy najszybszy GeForce RTX 4090. Domyślnie iGame GeForce RTX 4090 Kudan będzie dostarczany z zegarami 2235 MHz/2520 MHz base/boost, ale po aktywowaniu trybu OC jego maksymalny zegar boost zostanie podniesiony do aż 3088 MHz.

Colorful podobno pracuje nad kartą graficzną GeForce RTX 4090 Kudan, która będzie fabrycznie podkręcona do 3088 MHz.

Colorful podobno szykuje kartę GeForce RTx 4090, która fabrycznie osiągać będzie 3 GHz

Aby obsługiwać tak wysokie częstotliwości taktowania, karta graficzna iGame GeForce RTX 4090 Kudan będzie wyposażona w ulepszony moduł regulacji napięcia i customowy hybrydowy system chłodzenia, który chłodzi GPU, pamięć i VRM za pomocą kombinacji cieczy i powietrza. Taki cooler był używany przez grafiki Kudan poprzedniej generacji.

Jak zawsze w przypadku serii Kudan od Colourful, karta iGame GeForce RTX 4090 Kudan będzie dostępna w ograniczonych ilościach i raczej ciężko będzie ją kupić, szczególnie w naszym kraju. Jednak za sprawą GPU podkręconego powyżej 3 GHz zapewne będzie to nie tylko jedna z najlepszych kart graficznych, ale i najszybsza karta graficzna na świecie. Colorful podobno chce także wykorzystać pamięć GDDR6X 23 GT/s na swojej ekskluzywnej karcie, co jeszcze bardziej zwiększy jej wydajność.

W tym momencie nie wiemy, jakie są ograniczenia mocy na tej karcie, ale widzieliśmy ręcznie podkręcone modele do 2,9 GHz z poborem mocy często w zakresie 500 W. Podwójne 16-pinowe złącza zasilania może być więc wymagane przy wyższych napięciach w celu utrzymania częstotliwości 3 GHz.

Oczywiście informacje te pochodzą z nieoficjalnego źródła, więc radzimy czytać je z pewną rezerwą. Wiemy, że GPU AD102 może osiągnąć 3,70 GHz z ciekłym azotem, zużywając około 1000 W. Jest więc prawdopodobne, że może złamać barierę 3 GHz przy konwencjonalnym chłodzeniu, ale jesteśmy bardzo ciekawi rzeczywistych zegarów. Jeśli 3088 MHz jest prędkością boost, większość kart NVIDII jest w stanie przekroczyć tę wartość o 100–200 MHz. W tym przypadku mogą być problemy z uzyskaniem wartości zegara boost, nie wspominając już o jego przekroczeniu.

Opierając się na grafice opublikowanej przez @wxnod, zdaje się, że nowy iGame GeForce RTX 4090 Kudan wygląda dokładnie tak samo, jak jego poprzednik, co jest dziwne, ponieważ karty Kudan firmy Colorful raczej nie powielaj designu ze względu na ekskluzywny charakter. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Colorful podobno szykuje kartę GeForce RTx 4090, która fabrycznie osiągać będzie 3 GHz

 0