Copilot dla Windows 11 jednak nie dla Europy. Ale jest sposób na aktywację tej funkcji

Copilot dla Windows 11 jednak nie dla Europy. Ale jest sposób na aktywację tej funkcji

We wtorek Microsoft udostępnił aktualizację Moment 4 dla urządzeń z systemem Windows 11, która dodała niezwykle ciekawą funkcjonalność Copilot. Chociaż oczekiwano, że Copilot będzie dostępny na całym świecie, okazało się jednak, że Gigant z Redmond wykluczył Unię Europejską (UE), przynajmniej na razie, ze względu na ustawę o rynkach cyfrowych (DMA).

Przeszkadza ustawa o rynkach cyfrowych

Warto przypomnieć, że na początku tego miesiąca UE dodała do listy strażników system Microsoft Windows wraz z 22 innymi usługami. Zdaniem UE usługi te promowały monopol i nie kierowały się dobrem klientów. Zgodnie z nowym prawem Microsoft zdecydował się nie wypuszczać Copilota na terenie UE, dopóki nie znajdzie rozwiązania zgodnego z DMA. W oświadczeniu dla Drwindows firma potwierdziła, że pracuje nad wdrożeniem zmian, które sprawią, że Copliot będzie zgodny z prawem na terenie UE. 

Gigant z Redmond wykluczył Unię Europejską (UE), przynajmniej na razie, ze względu na ustawę o rynkach cyfrowych (DMA).

Windows Copilot

„Pierwsze rynki, na których udostępniliśmy Copilot w systemie Windows, obejmują Amerykę Północną, a także części Azji i Ameryki Południowej, przy czym Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) zostanie objęty, gdy tylko będziemy mogli zapewnić usługę zgodną z przepisami EOG. Naszym celem jest jak najszybsze udostępnienie Copilota w systemie Windows na terenie EOG, a harmonogram jest obecnie w trakcie opracowywania. Pracujemy nad ambitnym harmonogramem, aby wprowadzić Copilot dla Windows do EOG w pełnej zgodności z DMA i będziemy kontynuować współpracę z Komisją Europejską w miarę postępu prac związanych z zapewnieniem zgodności. Microsoft rozpoczął testowanie i wdrażanie zmian, aby do marca 2024 r. zapewnić pełną zgodność niektórych usług z unijną ustawą o rynkach cyfrowych” - tłumaczy Microsoft.

Wysokie kary UE

UE ogłosiła wcześniej, że firmy posiadające usługi znajdujące się na liście tzw. strażników będą miały sześć miesięcy na dostosowanie się do organów regulacyjnych i promowanie uczciwych praktyk cyfrowych. Podkreśliła ponadto, że nieprzestrzeganie przepisów będzie skutkować karami finansowymi w wysokości do 10% światowego rocznego obrotu przedsiębiorstwa i do 20% w przypadku powtarzających się wykroczeń. Komisja może również nałożyć środki strukturalne wymuszające sprzedaż jednostek biznesowych lub przejęcia.

Jak aktywować Copilota w UE?

Kiedy Microsoft pracuje nad wprowadzeniem zmian w Copilocie, użytkownicy mieszkający w UE znaleźli już sposób na aktywację funkcji. Jak wskazał Computer Base, użytkownicy na terenie Unii muszą pobrać aktualizację Moment 4. Po zainstalowaniu aktualizacji mogą otworzyć Uruchom (Windows+R) i wpisać „microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar” (bez cudzysłowów), aby uruchomić Copilota.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Copilot dla Windows 11 jednak nie dla Europy. Ale jest sposób na aktywację tej funkcji

 0