Copilot oficjalnie zmierza do systemu Windows 10

Copilot oficjalnie zmierza do systemu Windows 10

Niedawno pisaliśmy, że Microsoft może udostępnić asystent AI Copilot dla systemu Windows 10 i firma właśnie potwierdziła te plotki. Początkowo będzie on jednak dostępny dla użytkowników Windows Insider w nadchodzącej aktualizacji Release Preview.

Copilot  dla Windows 10

Copilot pojawi się po prawej stronie paska zadań. Po jego wybraniu naszym oczom ukaże się interfejs asystenta, którego można używać do zadawania pytań AI, zarządzania funkcjami systemu Windows lub interakcji z dokumentami. Microsoft twierdzi, że okno Copilot nie będzie nakładać się na zawartość pulpitu ani blokować otwartych okien.

Copilot z systemu Windows 11 „wkrótce” pojawi się w systemie Windows 10.

Copilot

Windows Central poinformował, że system Windows 10 otrzyma Copilot na początku tego miesiąca. Ten ruch nie jest więc specjalnie zaskakujący. Co prawda asystent początkowo udostępniony został jedynie na Windows 11, czyli najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu, a według GlobalStats ten stanowi tylko 26 procent instalacji wszystkich systemów Windows. Tymczasem Windows 10 nadal posiada 69 procent rynku tej grupy OS. 

Windows 10 jest dużo popularniejszy od Windows 11

W 2020 roku Microsoft ogłosił, że system Windows 10 zainstalowany został na 1 miliardzie urządzeń i nadal wydaje się, że jest powyżej tej liczby. Dla porównania raporty Windows Central sugerują, że Windows 11 jest zainstalowany na 400 milionach urządzeń. Wystarczy porównać te liczby, aby zrozumieć, dlaczego Microsoft wprowadza najnowszą technologię do starzejącego się systemu operacyjnego (data „końca świadczenia usług” to nadal 14 października 2025 r.). Po tym ruchu Microsoft będzie mógł się pochwalić, że w 2023 r. wprowadził sztuczną inteligencję Copilot do 1,4 miliarda urządzeń, choć to nie do końca prawda o czym za chwilę. 

W ciągu najbliższych kilku miesięcy premiera Copilot systemu Windows 10 będzie dostępna w Ameryce Północnej, a także w niektórych częściach Azji i Ameryki Południowej. Użytkownikom Windows Insiders, którzy chcą ustawić się w kolejce po aktualizację, Microsoft sugeruje zainstalowanie wczorajszej listopadowej aktualizacji preview. Ponadto muszą włączyć funkcję „Pobierz najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne” w Windows Update.

Copilot - Europa wciąż czeka

Niestety asystent Copilot wciąż nie jest dostępne dla użytkowników Windows w Europie, a to ze względu na przepisy unijne, do których Microsoft musi najpierw dostosować swoją nową usługę. Są jednak sposoby na zainstalowanie tej funkcji przez użytkowników na terenie UE. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Copilot oficjalnie zmierza do systemu Windows 10

 0