Amerykański producent szkła ochronnego na smartfony (i nie tylko), firma Corning, znana przede wszystkim z wytrzymałego Gorilla Glass, uniknie wielomilionowej kary ze strony Komisji Europejskiej dzięki zobowiązaniom, które mają zakończyć antykonkurencyjne praktyki. Komisja przyjęła propozycję Corninga i uznała ją za prawnie wiążącą na mocy unijnych przepisów.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku KE wszczęła dochodzenie wobec Corninga, podejrzewając firmę o zawieranie umów na wyłączność z producentami smartfonów. Celem tych praktyk miało być wyeliminowanie konkurencji, co skutkowało podwyższonymi cenami i spowolnieniem innowacji na rynku szkła ochronnego.
Corning miał wymagać od producentów telefonów, by pozyskiwali całość lub niemal całość potrzeb na szkło Alkali-AS (markowane jako Gorilla Glass) wyłącznie od niego. W zamian oferowano rabaty i preferencyjne warunki.
Amerykański producent szkła ochronnego Gorilla Glass, uniknie wielomilionowej kary ze strony Komisji Europejskiej.

Koniec z wyłącznością i presją zakupową
W ramach porozumienia z Komisją Europejską, Corning zrezygnuje ze wszystkich klauzul wyłącznościowych w obowiązujących umowach z producentami telefonów oraz firmami przetwarzającymi szkło. Nie będzie mógł także zawierać takich umów w przyszłości. Co więcej na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nie może wymuszać zakupu jakichkolwiek ilości szkła Alkali-AS, a na całym świecie firma nie może narzucać zakupu więcej niż 50% zapotrzebowania od siebie.
Zobowiązania będą obowiązywać przez 9 lat, a ich realizację będzie monitorować niezależny powiernik wyznaczony przez Komisję.
Corning nie zapłaci grzywny
Choć grzywny KE mogą sięgać nawet 10% rocznych przychodów firmy, Corning nie poniesie żadnych kary finansowej. W oświadczeniu dla Bloomberg firma zaznaczyła, że: „Postępowanie Komisji Europejskiej zostało zakończone bez grzywny, bez stwierdzenia naruszeń ze strony Corninga i bez istotnego wpływu na działalność związaną z Gorilla Glass ani na firmę jako całość”.
Decyzja Corninga może mieć znaczące konsekwencje dla rynku szkła ochronnego, szczególnie w Europie. Ułatwi to dostęp mniejszym graczom do producentów urządzeń mobilnych, co może przełożyć się na większą konkurencję, niższe ceny oraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Przynajmniej na to liczymy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corning (Gorilla Glass) kombinował, ale uniknął kary. Musi się jednak dostosować