Corsair zapowiada MP600 - SSD na PCIe 4.0 o imponującej specyfikacji

Corsair zapowiada MP600 - SSD na PCIe 4.0 o imponującej specyfikacji

Wraz z dzisiejszą zapowiedzią procesorów Ryzen 3000 i dedykowanej im platformy X570, w końcu doczekaliśmy się konsumenckiego wsparcia dla standardu PCIe 4.0. Jednymi z pierwszym produktów, które zrobią użytek z tego interfejsu, będą dyski SSD i producenci zapowiadają już nowe nośniki oparte o tę technologią. Jednym z nich jest firma Corsair, która ujawniła na targach Computex dysk półprzewodnikowy MP600 w popularnym formacie M.2 gotowy na PCIe 4.0, co oznacza, że wraz z pojawieniem się na rynku płyt głównych X570, będzie mógł wykorzystać potencjał nowego standardu. SSD po zainstalowaniu w stosownym slocie oferuje bowiem prędkość sekwencyjnego odczytu danych na poziomie aż 4950 MB/s. Corsair chwali się, że to praktycznie 10 razy szybciej niż wiele dysków SSD SATA oraz 50 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych HDD. Przy SSD PCIe 3.0 różnica nie jest już tak duża, choć i tak znacząca, ponieważ modele z wyższej półki osiągają przeważnie ok. 3500 MB/s.

Firma Corsair ujawniła na targach Computex dysk półprzewodnikowy MP600 w popularnym formacie M.2 gotowy na PCIe 4.0.

Corsair zapowiada MP600 - SSD na PCIe 4.0 o imponującej specyfikacji

M600 wykorzystuje pamięci 3D NAND typu TLC o wysokim zagęszczeniu oraz wysokiej klasy kontroler Phision PS5016-E16. Taka kombinacja pozwala na wyniki sekwencyjnego odczytu blisko 5000 MB/s, ale zapis także jest imponujący, ponieważ wynosi 4250 MB/s. Produkt ten zadebiutować ma na rynku wraz z płytami głównymi z chipsetem X570, czyli na początku lipca, a amerykański producent daje na niego 5 lat gwarancji oraz zapewnia globalną obsługę klienta i wparcie techniczne. Jak na razie jednak firma milczy na temat ceny, co sugerować może, że ta będzie wysoka, co wiąże się z typowym podatkiem od nowości (choć w obliczu spadających cen pamięci, może nie będzie tak źle).

To jednak nie pierwszy dysk SSD korzystający z możliwości PCIe 4.0, jaki zapowiedziano, ponieważ pod koniec zeszłego tygodnia swoją propozycję przedstawił Gigabyte, obiecując nawet lepsze osiągi niż Corsair, a mianowicie 5000 MB/s dla odczytu i zapisu danych. Tak czy inaczej, to dopiero początek implementacji nowego standardu i z czasem spodziewać można się jeszcze szybszych nośników. Wracając jednak do Amerykanów, ci na Computex ogłosili także szeroką kompatybilność swoich produktów z nowym chipsetem X570 i procesorami AMD Ryzen 3000. Oznacza to, że zasilacze, chłodzenie AiO, obudowy, SSD i pamięci DDR4 będą dobrze współgrać z nową platformą Czerwonych.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair zapowiada MP600 - SSD na PCIe 4.0 o imponującej specyfikacji

 0