CPU Intel Raptor Lake przyłapane w UserBenchmark. Wynik o 20% lepszy od Core i9-12900K

CPU Intel Raptor Lake przyłapane w UserBenchmark. Wynik o 20% lepszy od Core i9-12900K

Na jesieni otrzymamy 13. generację procesorów Intel Core, znanych jako Raptor Lake. Niebiescy testują już próbki tych CPU i właśnie docierają do nas bardzo obiecujące wyniki z benchmarku UserBenchmark.

Dobrze znany informator Tum_Apisak dostrzegł w bazie danych UserBenchmark wyniki dla próbki inżynieryjnej nowego procesora Intela, który zdaje się być o 20% szybszy w porównaniu z dotychczasowymi flagowcami dostępnymi na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że UserBenchmark nie jest najlepszym narzędziem do testowania wydajności sprzętu, ponieważ za bardzo generalizuje wyniki, ale jeśli chodzi o procesory, mimo wszystko stanowić może wskazówkę na temat jednowątkowej i wielowątkowej wydajności mikroarchitektur. Dlatego warto porównać wyniki przedprodukcyjnej wersji Raptor Lake z istniejącymi procesorami AMD i Intela.

Dobrze znany informator Tum_Apisak dostrzegł w bazie danych UserBenchmark wyniki dla próbki inżynieryjnej nowego procesora Intela.

Testowany procesor Intel Raptor Lake-S „U3E1” ma 24 rdzenie i może przetwarzać 32 wątki jednocześnie, pracując z zegarem bazowym 2,4 GHz i częstotliwością turbo 4,6 GHz. Potwierdza to poprzednie przecieki i wyniki benchmarków, które wskazywały, że następna generacja układów Intel do komputerów stacjonarnych będzie oferować osiem rdzeni wydajnościowych P z obsługą wielowątkowości SMT oraz 16 rdzeni E o wysokiej efektywności.

Platforma była ponadto wyposażona w kartę graficzną Intel Arc Alchemist A770, ale biorąc pod uwagę, że ta grafika ma tylko 1 GB pamięci i uzyskała bardzo słaby wynik, zakładać można, że GPU zostało wykryte nieprawidłowo.

Tymczasem obecny flagowy procesor Intela Core i9-12900K to 16-rdzeniowy/24-wątkowy układ pracujący z częstotliwością 3,2 GHz – 5 GHz, podczas gdy Ryzen 9 5950X AMD to 16-rdzeniowe/32-wątkowe CPU pracujące z częstotliwością 3,4 GHz – 4,6 GHz. Biorąc pod uwagę fakt, że próbka Raptor Lake-S działa z dość niskimi zegarami, zupełnie nie dziwi, że przegrywa z rywalami w obciążeniach wykorzystujących osiem lub mniej wątków. Tymczasem w obciążeniach serwerów korzystających z 64 wątków jest o około 20% szybszy niż Core i9-12900K i Ryzen 9 5950X. Spodziewać można się jednak, że ostatecznie taktowania nowego flagowca Intela będą wyższe. 

Warto zauważyć, że 24 rdzenie fizyczne i 32 wątki Raptor Lake wydają się bardziej wydajne niż 16 wysokowydajnych rdzeni Zen 3 AMD z równoczesną obsługą technologii wielowątkowej (SMT). Oczywiście czas pokaże, jak Raptor Lake poradzi sobie z nową generacją AMD, czyli CPU Raphael, które wciąż oferować będą 16 rdzeni, ale oparte będą o architekturę Zen 4. Wygląda na to, że zapowiada się zażarta rywalizacja. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: CPU Intel Raptor Lake przyłapane w UserBenchmark. Wynik o 20% lepszy od Core i9-12900K

 0