CPU Intel Rocket Lake - Core i7 z 8 rdzeniami i 12 wątkami

CPU Intel Rocket Lake - Core i7 z 8 rdzeniami i 12 wątkami

Portal VideoCardz pochwalił się ciekawym zdjęciem, które otrzymać miał od zaufanego źródła (pod tym względem VideoCardz jest naprawdę wiarygodne). To prezentuje bowiem wycinek harmonogramu wydawniczego Intela dotyczący nadchodzących procesorów Rocket Lake dla komputerów stacjonarnych, a konkretniej ich wariantów vPro. Wersje vPro praktycznie nie różnią się od standardowych poza dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa, które przydają się w profesjonalnych zastosowaniach. Tym samym, dowiadujemy się jak wyglądać mogą konfiguracje rdzeni poszczególnych modeli i jest tu jedna bardzo ciekawa niespodzianka dotycząca procesora Core i7. Oczywiście na chwilę obecną nie należy traktować tych informacji za pewnik i dopóki nie otrzymamy potwierdzenia tych danych z innego źródła radzimy podchodzić do nich z pewną rezerwą (pomimo wiarygodnego źródła).  

Nowy wyciek pokazuje jak wyglądać mogą konfiguracje rdzeni poszczególnych CPU Rocket Lake i jest tu jedna bardzo ciekawa niespodzianka.

W ostatnich tygodniach nie brakowało przecieków na temat nadchodzących CPU Rocket Lake-S, ale te koncentrowały się głównie na topowym modelu Core i9, który wyposażony ma być w 8 rdzeni i 16 wątków. Jest to o tyle ciekawe, że przecież w obecnej, 10. generacji (Comet Lake), gigant z Santa Clara wprowadził już 10-rdzeniowe i 20-wątkowe CPU Core i9 i pod tym względem kolejna generacja może wydawać się krokiem w tył, ale wynikać ma to ze zmiany architektury rdzeni, gdzie otrzymać mamy hybrydę Sunny Cove i Willow Cove. Dalej robi się jeszcze ciekawiej, gdyż na ujawnionym zdjęciu widać, że procesory z serii Core i7 otrzymać mają dość nietypową konfigurację rdzeni, ponieważ wyposażone będą w 8 rdzeni i 12 wątków. Może to być właśnie konsekwencja hybrydowej budowy, ale to tylko spekulacje.

Zdjęcie potwierdza także konfigurację Core i9, czyli 8 rdzeni i 16 wątków oraz Core i5 z 6 rdzeniami i 12 wątkami. Widać tu również, że Intel zdaje się planować procesory Comet Lake Refresh, czyli odświeżone warianty obecnej generacji, które najpewniej doczekają się przyspieszenia zegarów (niewielkiego, w granicach 100-200 MHz). Comet Lake Refresh obejmować ma jednak tylko najtańsze CPU z serii Core i3 oraz Pentium. Warto też odnotować, że przeciek dotyczy jedynie serii Rocket Lake vPro i w ramach procesjonalnych CPU nie zawsze pojawiają się wszystkie standardowe modele. Oznacza to, że ostatecznie możemy spodziewać się większej liczby układów.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: CPU Intel Rocket Lake - Core i7 z 8 rdzeniami i 12 wątkami

 0