Cyfrowy juan to śledzona i scentralizowana waluta Chin, która zastępuje fizyczne pieniądze

Cyfrowy juan to śledzona i scentralizowana waluta Chin, która zastępuje fizyczne pieniądze

Kiedy płacimy za towary i usługi cyfrowo poprzez usługi takie jak PayPal, nie oznacza to, że używamy cyfrowej waluty. Wkrótce w jednym kraju się to zmieni, bo Chiny planują całkowicie zastąpić juana w jego fizycznej postaci na rzecz swojej cyfrowej waluty, cyfrowego juana. W przeciwieństwie do Bitcoin, Ethereum i innych kryptowalut, cyfrowy juan jest zwykła walutą cyfrową - to nie jest kryptowaluta. Zamiast promować zdecentralizowany i anonimowy system podobny do kryptowalut, cyfrowy juan opiera się na scentralizowanym systemie kontrolowanym przez Ludowy Bank Chin. W tym systemie rząd chiński może śledzić każdy ruch cyfrowego juana, co pozwala zobaczyć, w jaki sposób ludzie używają waluty, a także dokładnie monitorować stan posiadania i każdą transakcję.

Chiny wprowadzają cyfrowego juana, który wyprze fizyczną walutę. Cyfrowy juan to przeciwieństwo idei kryptlowalut - jest scentralizowany i dokładni śledzony prze Ludowy Bank Chin.

Cyfrowy juan będzie działał podobnie do innych wirtualnych systemów płatności. Użytkownicy mogą wykonywać operacje za pomocą aplikacji lub karty, które nie wymagają połączenia z internetem. Do tej pory aplikację pobrało już ponad 100000 użytkowników. Pierwsi użytkownicy otrzymali niewielkie kwoty cyfrowych juanów na przetestowanie systemu, co pozwoliło dokonać drobnych zakupów w miejscach takich jak Starbucks i McDonalds. W pewnym momencie cyfrowy juan ostatecznie zastąpi papierowego juana. Za każdego wyemitowanego cyfrowego juana, jeden fizyczny juan zostanie anulowany, co uniemożliwi wprowadzenie większej ilości pieniędzy do obiegu.

Chiny planują również rozszerzyć swoją nową walutę cyfrową na inne kraje, zapewniając szybsze i tańsze płatności międzynarodowe dla firm i konsumentów. Cyfrowy juan jest rozwijany przez Ludowy Bank Chin od 2014 roku, kiedy jeden bitcoin był wart mniej niż 1000 USD. Chiny nie są jedynym krajem rozwijającym cyfrową walutę. Obecnie ponad 60 krajów opracowuje lub analizuje możliwość wprowadzenia własnej waluty cyfrowej. Na przykład Szwecja przetestowała już użycie cyfrowej korony. Bahamy wydały również cyfrową walutę zwaną Sand Dollar, która jest dostępna dla wszystkich obywateli.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cyfrowy juan to śledzona i scentralizowana waluta Chin, która zastępuje fizyczne pieniądze

 0