Czemu TSMC faworyzuje Apple i jak w tym odnajduje się Intel?

Czemu TSMC faworyzuje Apple i jak w tym odnajduje się Intel?

Nie od dziś wiadomo, że Apple to największy klient TSMC, który jest traktowany na specjalnych warunkach. Czy faktycznie producent iPhone'ów jest tak cennym producentem dla TSMC i co to oznacza dla Intela, który szuka dostępu do procesu 3 nm?

Tajwański producent, który jednocześnie jest największym dostawcą kontaktowym półprzewodników na świecie, jest mocno związany z Apple. Tak mocno, że podczas globalnych niedoborów, gdy producenci walczą o realizację zamówień, a Tajwan może dyktować warunki, wszyscy musieli się zgodzić na podwyżki cen sięgające 20%, podczas gdy ceny produkcji SoC z serii A dla Apple wzrosły o zaledwie 3%. Z powodu tak preferencyjnego traktowania niedawno w TSMC pojawiła się delegacja Intela z samym Patem Gelsingerem na czele. Producent procesorów Core chce stać się jednym z trzech najważniejszych klientów TSMC i zarezerwować część zasobów produkcyjnych w procesie 3 nm, które w całości przejmuje Apple. Problemem dla Intela jednak będzie fakt, że producent iPhone'ów generuje aż 25% przychodów TSMC, a następna w kolejności firma jest bardzo daleko.

Intel udał się na Tajwan, żeby uniknąć walki z Apple o proces 3 nm. Problem w tym, że Apple to najważniejszy klient TSMC, który jest i będzie traktowany lepiej niż każdy inny producent.

Raport opublikowany przez DgiTimes zauważa, że ​​Apple stanowi 25,9% działalności TSMC. W ubiegłym roku producent chipów osiągnął 45,51 miliarda dolarów przychodów, co oznacza, że ​​udział Apple w tym biznesie wyniósł 11,4 miliarda dolarów. Drugie miejsce na liście zajmuje projektant chipów MediaTek, który odpowiadał za 5,8% przychodów. Żaden inny klient TSMC nie generuje więcej niż 5% jego przychodów. Jeśli Intel planuje być 1 z 3 największych, to oznaczać może pozycję poniżej MediaTeka, a powyżej AMD, który generuje 4,4% przychodów. Pozycja wśród "trzech największych" klientów jedynie brzmi okazale. Taka pozycja nie jest wystarczająca, by móc negocjować odebranie Apple choćby części zamówień na proces 3 nm, o ile samo Apple się na to nie zgodzi. Następny jest Qualcomm, który odpowiada za 3,9% przychodów TSMC. Pozostała część listy obejmuje Broadcom (3,8%), Nvidię (2,8%), Sony (2,5%), Marvella (1,4%), STM (1,4%), ADI (1,06%) i Intela (0,84%). Intel ma oczywiście własne fabryki, ale technologicznie jest daleko za TSMC. Przejście na proces 3 nm od konkurencji będzie porażką wizerunkową, ale jednocześnie przyniesie wiele korzyści.

Intel chce zlecić część produkcji swoich chipów firmie TSMC, które podobno zaoferowało "niebieskim" zdolność produkcyjną w 4 nm z testami wykonanymi w 5 nm. Spotkanie odbyło się w celu uniknięcia walki między Intelem a Apple o proces 3 nm, gdzie oczywiście ten pierwszy jest w znacznie gorszej pozycji negocjacyjnej. Poza próbą pozyskania procesu 3 nm od TSMC, Intel jest zainteresowany procesami 7 nm, 6 nm i 5 nm, co ma m.in. na celu powstrzymanie innego klienta TSMC - konkurencyjnego AMD.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czemu TSMC faworyzuje Apple i jak w tym odnajduje się Intel?

 0