Czy komputer może przetrwać pożar domu? Będziecie zaskoczeni

Czy komputer może przetrwać pożar domu? Będziecie zaskoczeni

Jednym z najczęściej zadawanych pytań z cyklu "co by było gdyby" jest oczywiście "Gdybyś mógł bezpiecznie zabrać jeden przedmiot z płonącego domu, to co by to było?" Na szczęście komputer nie dla wszystkich jest najcenniejszym elementem domu, czego efektem jest prezentowana poniżej całkowicie spalona obudowa i wnętrze, sugerujące całkowitą śmierć urządzenia.

Znany overclocker der8auer, który badał system po spaleniu, twierdzi jednak, że wbrew wszelkim przypuszczeniom, w tym dobrze upieczonym zestawie coś jednak wciąż działa i nie jest to tylko procesor. Biorąc pod uwagę, że komputer został wyniesiony z poważnego pożaru mieszkania w Niemczech, a także patrząc na ogólny stan podzespołów, większość słusznie założyłaby, że wszystko, co jeszcze się nie wysypało i tak już do niczego się nie nadaje, a skrzynkę najlepiej przekazać do najbliższego skupu złomu. Jednak po bliższym zbadaniu sprawy przez der8auera okazało się, że procesor AMD Ryzen 2700X nadal działa. Wygląda na to, że obudowa bloku AIO w zasadzie uchroniła chip przed bezpośrednim kontaktem z płomieniami i ocaliła ten element.

Znany overclocker der8auer przeprowadził inspekcję wyniesionego po pożarze zestawu PC. Okazuje się, że nie wszystko "poszło z dymem".

Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że chociaż Nvidia 2070 Super wyraźnie odniosła znacznie więcej bezpośrednich obrażeń od ognia niż procesor, okazało się, że nadal jest w stosunkowo dobrym stanie. Pomimo wyraźnych uszkodzeń plastikowej obudowy, ogólnie rzecz biorąc, karta graficzna wydawała się być w większości nienaruszona. Istniała oczywiście duża możliwość, że płomienie całkowicie usmażyły ​​płytkę drukowaną (coś, czego nie widać z zewnątrz), ale inspekcja wykazała, że karta graficzna wciąż żyje. 

Po rozebraniu i wyczyszczeniu poszczególnych elementów okazało się, że w jakiś sposób ten egzemplarz NVIDII 2070 Super jest nadal w pełni sprawny  (pomijając wentylatory), choć może nie wygląda zbyt efektownie. Procesory i karty graficzne są zaprojektowane tak, aby wytrzymać wysokie temperatury, jednak prawie na pewno gwarancje producentów nie obejmują pożarów domów. Biorąc pod uwagę, że procesor i karta graficzna przetrwały, kiedy wszystko inne się stopiło, jest nieprawdopodobne.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy komputer może przetrwać pożar domu? Będziecie zaskoczeni

 0