Gracze mogą zacierać ręce. Ceny grafik mają wkrótce wrócić do normalności

Gracze mogą zacierać ręce. Ceny grafik mają wkrótce wrócić do normalności

Średnie ceny sprzedaży wysokiej klasy kart graficznych wzrosły ponad dwukrotnie w ostatnich kwartałach z powodu niewystarczającej podaży GPU i komponentów w obliczu rosnącego popytu ze strony graczy i górników. Ale ponieważ podaż się poprawia, a popyt ze strony górników spada, przewiduje się, że ceny kart zaczną spadać od tego kwartału.

Według analityków popyt na nowoczesne karty graficzne klasy high-end oparte na architekturze AMD RDNA 2 i Nvidia Ampere ze strony graczy pozostanie wysoki w nadchodzących kwartałach. Ale ponieważ rząd Chin robi wszystko, aby rozprawić się z wydobyciem i handlem kryptowalutami, popyt ze strony farm górniczych nieuchronnie spadnie (co zresztą już widać po wyprzedażach grafik w tym kraju), a tak przynajmniej twierdzą źródła w łańcuchu dostaw. Co więcej, ponieważ wydobycie Ethereum nie jest już tak opłacalne jak kiedyś, indywidualni górnicy będą mniej skłonni do kupowania nowych kart graficznych.

Ponieważ podaż się poprawia, a popyt ze strony górników spada, przewiduje się, że ceny kart zaczną spadać od tego kwartału.

Gracze mogą zacierać ręce. Ceny grafik mają wkrótce wrócić do normalności

Teraz gdy wydobycie nie przynosi dużych pieniędzy, wielu górników, a nawet farm górniczych, jest skłonnych sprzedawać swój sprzęt, póki jeszcze mogą na tym dobrze zarobić. Zalanie rynku używanymi kartami graficznymi nieuchronnie wpłynie na ceny nowych produktów, co nie jest szczególnie korzystne dla producentów kart graficznych i sprzedawców, ale konsumenci mogą już zacierać ręce. 

Źródła w łańcuchu dostaw uważają, że ceny kart graficznych powrócą do normalnego poziomu w drugiej połowie roku, a więc w nadchodzących miesiącach. Pomoże to zwiększyć popyt nie tylko na grafiki, ale także na inne komponenty komputerów PC, w tym płyty główne, procesory, moduły pamięci i dyski. W rezultacie, podczas gdy rentowność firm takich jak ASUS, ASRock, Gigabyte i MSI spadnie nieco w drugiej połowie roku, ponieważ nie będą one w stanie pobierać tak samo wysokich opłat za swoje produkty, nadal będą cieszyć się wzrostem sprzedaży.

Kopacze kryptowalut w Chinach wyprzedają karty graficzne. Ceny wyraźnie spadają

Warto zauważyć, że niektórzy ludzie w łańcuchu dostaw wierzą, że moda na kopanie kryptowalut powróci wraz z nienormalnie wysokimi cenami kart graficznych. Tymczasem, AMD i Nvidia poprawiają podaż swoich procesorów graficznych, więc możemy przynajmniej oczekiwać, że podwyżki cen będą umiarkowane, nawet jeśli powróci boom na górnictwo.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gracze mogą zacierać ręce. Ceny grafik mają wkrótce wrócić do normalności

 0