AMD ujawnia, że nadchodzi 80 projektów urządzeń wykorzystujących hardware z PS5

AMD ujawnia, że nadchodzi 80 projektów urządzeń wykorzystujących hardware z PS5

Kilka tygodni temu AMD po cichu zaczęło sprzedawać zestaw desktopowy 4700S, małą platformę sprzętową, która zdaje się bazować na procesorze z PlayStation 5. Teraz zaś możemy otrzymać wysyp urządzeń opartych o to CPU.

CPU-Z rozpoznaje procesor 4700S jako układ z rodziny Ryzen, chociaż AMD oficjalnie nie sprzedaje go pod tą marką. Na stronie producenta dowiadujemy się zaś, że jest to 8-rdzeniowy, 16-wątkowy układ oparty na architekturze Zen 2. Zestaw AMD 4700S jest osadzony na małej płycie głównej, na której znaleźć można 8 GB lub 16 GB pamięci GDDR6 wlutowane na stałe. Jeden z recenzentów stwierdził, że częstotliwość taktowania dochodzi do 3,2 GHz, a pamięć działa z prędkością 14 Gb/s. 

CPU-Z rozpoznaje procesor 4700S jako układ z rodziny Ryzen, chociaż AMD oficjalnie nie sprzedaje go pod tą marką.

Zestaw zawiera również cooler podobny do Wraith Stealth firmy AMD. Niestety płyta główna zdaje się tu wąskim gardłem. Jedyne gniazdo rozszerzeń PCIe x16 ma tylko cztery linie przepustowości Gen2, ograniczając je do słabszych kart graficznych. AMD rekomenduje tu wykorzystanie Radeona  RX 550 i wymienia Radeona RX 590 i GeForce'a GTX 1060 jako najmocniejsze karty obsługiwane przez zestaw.

Ariel, SoC z PS5, dzieli sterownik i większość specyfikacji z układem 4700S. Ma te same osiem rdzeni, ale nieco wyższe częstotliwości taktowania. Także jest połączony z 16 GB pamięci GDDR6, a jeśli miałby być podłączony do oddzielnego procesora graficznego, miałby również ograniczoną przepustowość, ponieważ nie został zaprojektowany do obsługi dodatkowych kart. Zapytane, czy 4700S to w rzeczywistości zmieniony lub zmodyfikowany układ z PS5, AMD powiedziało Tom’s Hardware, że „zestaw do komputerów stacjonarnych 4700S jest jego własnym unikalnym rozwiązaniem, zaprojektowanym w celu zaspokojenia zapotrzebowania na solidną wydajność o dużej liczbie rdzeni na rynku masowym”.

AMD ujawnia, że nadchodzi 80 projektów urządzeń wykorzystujących hardware z PS5

Najbardziej prawdopodobną teorią wydaje się, że wadliwe chipy Ariel są wykorzystywane pod chipy 4700S. Mowa tu np. o jednostkach z uszkodzonym zintegrowanym procesorem graficznym, problemach z utrzymaniem stabilnych częstotliwości przy maksymalnych prędkościach lub zbyt niskiej efektywności termicznej. Alternatywne teorie sugerują, że 4700S jest prototypem Ariela lub projektem stworzonym z myślą o innym zintegrowanym GPU.

AMD ujawnia, że nadchodzi 80 projektów urządzeń wykorzystujących hardware z PS5

AMD 4700S - procesor z konsoli Xbox Series X trafił do gamingowych zestawów mini-ITX

Bez względu na swoje pochodzenie, 4700S rozszerza ofertę AMD. „Spodziewamy się na rynku ponad 80 projektów naszych partnerów SI” - powiedziało niedawno AMD. „Ceny tych systemów zostaną ogłoszone przez naszych partnerów SI w odpowiednim czasie”. W tej chwili zestawy i systemy 4700S są sprzedawane tylko w Azji, ale niewykluczone, że producent rozszerzy ich dostępność.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ujawnia, że nadchodzi 80 projektów urządzeń wykorzystujących hardware z PS5

 0