Dell Concept Luna to pomysł na laptopy łatwe w naprawie i recyklingu

Dell Concept Luna to pomysł na laptopy łatwe w naprawie i recyklingu

Współpracując z Intelem firma Dell stworzyła nowy laptop o nazwie Concept Luna, który charakteryzuje się łatwą naprawą, możliwością ponownego użycia i recyklingu. Jest to odpowiedź na współczesne wyzwania branży technologicznej.

W ostatnich latach firmy kładły duży nacisk na ograniczanie śladu węglowego, przyjmując bardziej odpowiedzialne podejście do wyzwań środowiskowych. Produkcja i utylizacja elektroniki, zużycie energii i e-odpady to coraz większe problemy. Są one również nieco spotęgowane przez nacisk na cieńsze i lżejsze produkty — tego typu urządzenia premium wiążą się często z brakiem możliwości łatwych napraw, przez co mają jednorazowy charakter, ale nie musi tak być. Aby przesunąć granice zrównoważonego projektowania komputerów, Dell nawiązał współpracę z Intelem i przedstawił właśnie interesujący prototyp laptopa o nazwie Concept Luna.

Współpracując z Intelem firma Dell stworzyła nowy laptop o nazwie Concept Luna, który charakteryzuje się łatwą naprawą, możliwością ponownego użycia i recyklingu.

Dell Concept Luna to pomysł na laptopy łatwe w naprawie i recyklingu

Kluczową cechą Concept Luna są przeprojektowane komponenty i nowy, bardziej wydajny układ podzespołów. Po pierwsze, płyta główna jest o 75 procent mniejsza i ma zaledwie 5580 milimetrów kwadratowych i o 20 procent zredukowaną liczbę komponentów. Wszystko jest przearanżowane, a płyta główna znajduje się blisko górnej pokrywy, aby wystawić ją na większy obszar chłodzenia. Zastosowano tu także odseparowany od jednostki ładującej akumulator w podstawie, co pozwala na lepsze chłodzenie pasywne, które może wyeliminować potrzebę stosowania wentylatora.

Dodatkowa wydajność zmniejsza również zapotrzebowanie na energię, umożliwiając projektantom stosowanie mniejszej baterii z ogniwami o głębokim cyklu, które zapewniają „długie ładowanie, które można utrzymać przez wiele lat użytkowania, zwiększając liczbę renowacji i ponownego wykorzystania po pierwszym okresie użytkowania produktu” - tłumaczy Dell.

Oprócz tego, że projekt jest bardziej energooszczędny, projektanci Della zastosowali mniej energochłonne materiały, które są łatwiejsze w recyklingu. Na przykład aluminiowy korpus został przetworzony przy użyciu energii wodnej i bardziej wydajnej konstrukcji tłoczonej. Producent zmniejszył również liczbę śrub i to aż dziesięciokrotnie, przez co „tylko cztery są potrzebne do uzyskania dostępu do komponentów wewnętrznych”. To nie tylko zmniejsza liczbę materiałów, ale także czas naprawy (demontaż, naprawa i ponowny montaż kluczowych elementów) o około 1,5 godziny.

Dell Concept Luna to pomysł na laptopy łatwe w naprawie i recyklingu

Inne funkcje obejmują panel roboczy, który jest łatwy do naprawy i ponownego użycia, mechanizm klawiatury, który można łatwo oddzielić w celu wymiany i recyklingu oraz laminat na bazie biologicznej, wykonany z włókna lnianego w podstawie i rozpuszczalnego w wodzie polimeru jako kleju. „To, co jest niezwykłe, włókno lniane zastępuje tradycyjne laminaty z tworzyw sztucznych… [a] rozpuszczalny w wodzie polimer ułatwia recykling.

Concept Luna nie jest jednak pierwszym zielonym laptopem, jakie widzieliśmy. Na przykład Framework zademonstrowało ostatnio łatwy do naprawy laptop z funkcjami, takimi jak wymienne porty i komponenty, które są oznaczone etykietami umożliwiającymi samodzielną podmianę. Jest to jednak pierwszy tego typu pomysł od jednego z czołowych producentów. Stworzenie przez Della koncepcji, która wskazuje drogę do łatwych w naprawie, bardziej nadających się do recyklingu komputerów, to solidny krok w kierunku ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych i zanieczyszczenia w branży komputerowej. Teraz Dell planuje wykorzystać najlepsze pomysły z Concept Luna „i ocenić, które mają największy potencjał skalowania w portfolio produktów”.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dell Concept Luna to pomysł na laptopy łatwe w naprawie i recyklingu

 0