Dell intencjonalnie przyciął rdzenie CUDA w RTX 3070 w laptopach Alienware m15 R5

Dell intencjonalnie przyciął rdzenie CUDA w RTX 3070 w laptopach Alienware m15 R5

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że użytkownicy laptopów Alienware m15 M5 firmy Dell skarżą się na to, że karty graficzne GeForce RTX 3070 w tych modelach posiadają zredukowaną o 10% liczbę rdzeni CUDA. Doniesienia te zostały potwierdzone i jak się okazuje, nie była to prosta pomyłka, gdyż producent intencjonalnie wyłączył cześć rdzeni w tych GPU. Dell zdecydował się ograniczyć wydajność w systemach Alienware m15 R5 wyposażonych w procesory Ryzen serii 5000. Jest to naprawdę bezprecedensowa sytuacja, tym bardziej że obecnie NVIDIA daje producentom laptopów dużą elastyczność w zakresie wyboru wariantu karty graficznej i jej mocy (TGP). W rzeczywistości NVIDIA pozwala nawet producentom laptopów wybrać, które funkcje mają być włączone (Dynamic Boost, Optimus itp.). Tym samym, wyłączenie rdzeni CUDA jest po prostu ostatnią rzeczą, jakiej można się spodziewać w takiej sytuacji.

Dell potwierdził kanałowi Jarrod's Tech, który przetestował laptop Alienware m15 M5, że decyzja o wyłączeniu części rdzeni CUDA RTX 3070 była celowa.

Alienware (Dell) przyłapane na sprzedaży laptopów z RTX 3070 z mniejszą liczbą rdzeni

Dell potwierdził jednak kanałowi Jarrod's Tech, który obecnie testuje ten laptop, że decyzja o wyłączeniu rdzeni RTX 3070 była celowa i została podjęta przez ich zespół inżynierów po „ostrożnych testach i wyborach projektowych”. Producent laptopów potwierdził też, że może w przyszłości włączyć więcej rdzeni, co tylko dowodzi, że decyzja o ograniczeniu liczby rdzeni CUDA nie miała sensu. Portal Tom’s Hardware również skontaktował się z firmą Dell w celu uzyskania wyjaśnień. Tym razem producent stwierdził, że jest to błąd, który zostanie naprawiony do połowy czerwca. „Zostaliśmy poinformowani, że nieprawidłowe ustawienie vBIOS ogranicza liczbę rdzeni CUDA w konfiguracjach RTX 3070. Jest to błąd, który staramy się jak najszybciej naprawić. Przyspieszamy rozwiązanie problemu poprzez weryfikację i spodziewamy się, że problem ten zostanie rozwiązany już w połowie czerwca. W międzyczasie nie zalecamy używania vBios z innej platformy Alienware w celu rozwiązania tego problemu. Przepraszamy za wszelkie związane z tym frustracje” - stwierdził rzecznik Della.

Alienware (Dell) przyłapane na sprzedaży laptopów z RTX 3070 z mniejszą liczbą rdzeni

NVIDIA zajęła twarde stanowisko wobec producentów laptopów, którym każe podawać dokładną wartość TGP kart graficznych GeForce stosowanych w ich laptopach. Zajęło to jednak wiele miesięcy, ale większość marek notebooków wyświetla teraz szczegółowe informacje zarówno na temat limitu mocy, jak i częstotliwości zegara. Wyjątkiem wydaje się jednak właśnie marka Alienware należąca do Della. Tak naprawdę ani razu w opisie specyfikacji Dell nie zdradza prawdziwej specyfikacji zainstalowanej w systemie karty graficznej RTX 3070. Nie ma informacji o szybkościach zegara lub TGP używanym przez komputer, nie wspominając już o wyłączonej liczbie rdzeni CUDA. Być może po tej sytuacji ulegnie to zmianie. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dell intencjonalnie przyciął rdzenie CUDA w RTX 3070 w laptopach Alienware m15 R5

 0