DigiTimes: Intel podpisał umowę z TSMC na produkcję procesorów 3 nm

DigiTimes: Intel podpisał umowę z TSMC na produkcję procesorów 3 nm

Intel nie ukrywa, że rozważa opcję outsourcingu produkcji swoich układów. Praktycznie wszystko jest tu możliwe, od licencjonowania litografii od innego producenta i wykorzystania jej we własnych fabrykach po zlecenie produkcji na zewnątrz. Jak donosi DigiTimes, gigant z Santa Clara podobno właśnie zakontraktował produkcję swoich procesorów u TSMC, które miałoby wytwarzać je w 3 nm procesie technologicznym. Jeśli okaże się to prawdą, oznaczać to może duży przełom dla Niebieskich i to z kilku powodów. Firma ma bowiem duże problemy z przesiadką na swój 10 nm proces i choć otrzymaliśmy już pierwsze mobilne CPU produkowane w tej litografii, to od lat czekamy na stacjonarne procesory, które utknęły na 14 nm. Przejście na 3 nm oznaczać może bardzo duży skok dla firmy, który pozwoli wyprzedzić nawet AMD, które w ostatnich latach wygrywało w kwestii litografii.     

Jak donosi DigiTimes, Intel podobno właśnie zakontraktował produkcję procesorów u TSMC z wykorzystaniem 3 nm. 

DigiTimes: Intel podpisał umowę z TSMC na produkcję procesorów 3 nm

Zmiany te wynikać mogą ze zmiany przywództwa w Intelu, gdyż dyrektor generalny Bob Swan został właśnie zastąpiony przez Pata Gelsingera (oficjalnie obejmie stanowisko CEO 15 lutego). Gelsinger to weteran branży z 40-letnim doświadczeniem, który spędził 30 lat pracując dla Intela. Nowy szef już dokonuje pierwszych zmian i m.in. zatrudnił innego byłego pracownika firmy, Glenna Hintona, który postanowił wrócić z emerytury i wspomóc dawnego kolegę. Hinton jest znany przede wszystkim jako główny twórca architektury Nehalem. Poza tym, jak twierdzi Digitimes, Gelsinger zgodził się na umowę z TSMC na masową produkcję 3 nm procesorów, która wystartować ma w drugiej połowie 2022 roku. „Intel ma zostać drugim co do wielkości klientem TSMC, zaraz po Apple. Współpraca między nimi będzie trwała przez całą generację aż do 2 nm litografii” - czytamy w raporcie.

Według tych doniesień, Intel przyjmie strategię produkcji dwutorowej, zgodnie z którą TSMC będzie zajmować się produkcją na dużą skalę nowych procesorów, podczas gdy Intel będzie je również produkować we własnych fabrykach, ale w mniejszych ilościach. Jak na razie informacje podawane przez DigiTimes to jedynie plotki i tak należy do nich podchodzić. Jest to jednak możliwe, choć nie jestesmy przekonani, czy Intel zdecyduje się na taki ruch. Trzeba mieć tu na uwadze, że TSMC ma już spore problemy z zaspokojeniem potrzeb obecnych kontrahentów, w tym AMD czy Apple, a zapewne był to też powód, dla którego NVIDIA postawiła na 8 nm litografię Samsunga. Kolejny tak duży klient może okazać się ponad siły tajwańskiego przedsiębiorstwa. Z drugiej strony outsourcing u TSMC to plotka, która przewija się w branżowych portalach od dłuższego czasu, więc coś może być na rzeczy. Nie pozostało nam więc nic innego, jak czekać i przyglądać się tej sytuacji. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: DigiTimes: Intel podpisał umowę z TSMC na produkcję procesorów 3 nm

 0