Dimensity 2000 zapewne pokona Snapdragona 898. Qualcomm może mieć duży problem z MediaTek

Dimensity 2000 zapewne pokona Snapdragona 898. Qualcomm może mieć duży problem z MediaTek

Jeszcze nie dawno na rynku smartfonów z Androidem królował Qualcomm ze swoimi Snapdragonami. Układ sił zmienia się jednak, bo teraz niemal każdy producent chce tworzyć własne procesory, a dotychczasowy lider budżetowych konstrukcji chce zawalczyć w wadze ciężkiej i jest na dobrej drodze, by odnieść sukces.

Google pokazało się swoje pierwsze smartfony z układami Tensor, mamy układy Kirin od Huawei, Exynos od Samsunga, a teraz również Oppo szykuje się wprowadzenia własnego mobilnego procesora klasy premium, który ma powstać w procesie 3 nm już w przyszłym roku. Wśród wielu producentów zapanował trend na tworzenie niestandardowych SoC, jednak warto spojrzeć w kierunku MediaTeka, który z króla "średniaków", może za chwilę przekształcić się w dostawcę układów do flagowców. MediaTek dostarczył chipy dla 43 procent smartfonów sprzedanych w II kwartale 2021 i według zapowiedzi ma wypuścić w tym roku prawdziwego konkurenta dla serii Snapdragon 800.

MediaTek chce zawalczyć w kategorii najwydajniejszych SoC dla smartfonów i wszystko wskazuje, że Dimensity 2000 będzie szybsze i nowocześniejsze od nadchodzącego flagowego Snapdragona.

Kolejny flagowy układ tajwańskiej firmy, Dimensity 2000, rzekomo będzie oparty na procesie 4 nm firmy TSMC i wykorzysta najnowsze rozwiązania od Arm. Chip otrzyma jeden rdzeń X2 o taktowaniu 3,0 GHz, trzy rdzenie średniej klasy działające z częstotliwością 2,85 GHz i cztery małe rdzenie o częstotliwości 1,8 GHz. Układ będzie wyposażony w flagowy układ graficzny Arm Mali-G710. Dla porównania flagowy Snapdragon 898 ma oferować jeden rdzeń X2 z zegarem 3,0GHz, trzy średnie rdzenie taktowane zegarem 2,5 GHz oraz cztery rdzenie 1,79GHz. Będzie on produkowany przy użyciu procesu 4 nm przez Samsunga, a za grafikę będzie odpowiedzialny układ Adreno 730.

Według specyfikacji Dimensity 2000 może być odrobinę szybszy niż Snapdragon 898 oraz oferować najnowsze technologie. Obecny flagowy SoC firmy,  Dimensity 1200 , jest oparty na procesie 6 nm i wykorzystuje zeszłoroczny Arm Cortex-A78 jako główny rdzeń. Konkurencyjny Snapdragon 888 jest chipem 5 nm i może pochwalić się procesorem X1. Rzekoma decyzja MediaTeka o wykorzystaniu architektury Armv9 i przejściu na 4 nm jest znakiem, że firma podchodzi bardzo poważnie do zmian i chce być stawiana na równi, a nawet wyżej od obecnych producentów SoC do flagowych smartfonów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dimensity 2000 zapewne pokona Snapdragona 898. Qualcomm może mieć duży problem z MediaTek

 0