DirectStorage ma negatywny wpływ na wydajność gier. 10% spadek liczby fpsów na RTX 4090

DirectStorage ma negatywny wpływ na wydajność gier. 10% spadek liczby fpsów na RTX 4090

DirectStorage od Microsoftu zapewnia błyskawiczne czasy ładowania gier. Okazuje się jednak, że przynosi nie tylko same korzyści, bo według najnowszego testu przeprowadzonego przez niemiecki portal PC Games Hardware, technologia może powodować niewielką utratę wydajności.

DirectStorage 1.1 przenosi dekompresję zasobów gry z procesora na kartę graficzną. Demo Microsoftu pokazało, że sceny ładują się prawie 3 razy szybciej na karcie graficznej niż na procesorze. Oczywiście wyniki te mogą być różne i w dużej mierze zależą od sprzętu. Niemniej jednak jest to ekscytująca technologia, dzięki której ekrany ładowania odejdą do przeszłości. Podczas gdy wiele serwisów koncentruje się na badaniu wpływu DirectStorage na czas ładowania (gdzie pierwsze wyniki są bardzo obiecujące), PC Games Hardware poszło o krok dalej i zmierzyło wpływ technologii Microsoftu na liczbę klatek na sekundę.

Konfiguracja z dyskiem SSD SATA oferowała najlepszą wydajność pod względem liczby klatek na sekundę.

Platforma Średnia liczba kl./a 1% percentyla 0.2% percentyla
Core i9-12900K + RTX 4090 (SATA SSD) 83.2 54.3 36
Core i9-12900K + RTX 4090 (M.2 SSD) 75.3 53.8 37.3
Core i9-12900K + RTX 4090 (M.2 SSD) 74.4 53.5 35.1

Forspoken od Square Enix to pierwsza i jak na razie jedyna gra wykorzystująca DirectStorage 1.1, więc stanowiło podstawę testów PC Games Hardware. Platforma składała się z procesora Core i9-12900K (Alder Lake) oraz grafiki GeForce RTX 4090, najwydajniejszej karty na rynku,  same testy przeprowadzono w rozdzielczości 4K. Recenzent wykonał testy z dyskiem SSD SATA i dwoma dyskami SSD M.2, ale nie wspomniał o dokładnych modelach.

Ku zaskoczeniu, konfiguracja z dyskiem SSD SATA oferowała najlepszą wydajność pod względem liczby klatek na sekundę. Przejście na dysk SSD M.2 spowodowało zmniejszenie średniej liczby klatek na sekundę nawet o 10%. Chociaż liczba wygląda na znaczącą, różnica między konfiguracjami wynosi mniej niż 10 klatek na sekundę. Co więcej, percentyle były bardzo blisko siebie, co oznaczało, że rozgrywka była płynna pomimo niższej średniej liczby klatek na sekundę.

Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy DirectStorage przyczynia się tylko do 10% obniżenia wydajności gry. Liczba ta mogłaby być znacznie większa. PC Games Hardware testowało sprzęt w rozdzielczości 4K, więc prawdopodobne jest, że wpływ będzie bardziej widoczny w niższych rozdzielczościach, takich jak 1080p lub 1440p. GeForce RTX 4090 to najmocniejsza karta na rynku; dlatego interesujące będzie zobaczenie, jak DirectStorage wpływa na wolniejsze modele. Jeszcze ciekawsze będzie oszacowanie spadku wydajności i porównanie go między kartami graficznymi AMD, Nvidia i Intel.

Można było się spodziewać, że DirectStorage odbije się nieco na karcie graficznej, ponieważ ta ostatnia jest teraz odpowiedzialna za dekompresję. Jednak jest zbyt wcześnie, by wyciągać konkretne wnioski i warto poczekać na kolejne testy. W każdym razie DirectStorage to przełom dla twórców gier i graczy i prawdopodobnie zobaczymy go w wielu nadchodzących tytułach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: DirectStorage ma negatywny wpływ na wydajność gier. 10% spadek liczby fpsów na RTX 4090

 0